Portret gdsz 2

W czerwcu 2013 r. w Galerii Dobrej Sztuki w al. NMP udostępniona została wystawa stała Sztuka polska XIX i XX w. Trzon prezentacji stanowią działa artystyczne z kolekcji Muzeum Częstochowskiego. W Galerii pojawią się teraz nowe prace.

Od 4 września 2015 r. na ekspozycji prezentowane są dzieła Teodora Axentowicza pt. „Portret kobiety” i „Portret Marii z Muszyńskich Zakrzewskiej” oraz „Studium morza” Feliksa Michała Wygrzywalskiego.

F.M. Wygrzywalski (1875-1944) studiował w Monachium oraz w Paryżu oraz wielokrotnie wyjeżdżał do Włoch, ulegając urokom italskich krajobrazów. Szczególnie chętnie malował w tym okresie widoki morskie. Artysta odbył również podróże do Egiptu, a w 1908 r. osiadł na stałe we Lwowie. Uprawiał m.in. malarstwo sztalugowe, grafikę, projektował witraże. Pokazywany na wystawie obraz należy do typowych, ulubionych ujęć tego twórcy – przedstawia morze w odcieniach błękitu, turnusu i zieleni.

Dzięki życzliwości częstochowskiego kolekcjonera Galeria Dobrej Sztuki prezentuje pastelowe portrety kobiece autorstwa jednego z najznamienitszych twórców okresu Młodej Polski. Teodor Axentowicz również kształcił się w ASP w Monachium i w Paryżu. Od 1895 r. mieszkał na stałe w Krakowie, był wykładowcą w Szkole Sztuk Pięknych (od 1900 r. Akademii Sztuk Pięknych). Zajmował się portretami, malował też sceny symboliczne i obrazy rodzajowe. Kompozycje pokazywane na wystawie w galerii muzealnej to wizerunki kobiet w ujęciu półfiguralnym.
Prace Wygrzywalskiego i Axentowicza będzie można oglądać do 4 listopada br.

Skip to content