Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rozpoczął nowy sezon artystyczny. Program jest różnorodny, a na widzów czekają zarówno nowości, jak i starsze produkcje. Jedna z propozycji to muzyczna premiera, którą zobaczymy już 25 września o godz. 19.00.

„Pożar w sercu” przeniesie widza w świat piosenki XX wieku. Widowisko nawiązuje do znanego już widzom „Zaczarowanego konia”, a także koncertu „Rytm w sercu”, który powstał na zamówienie częstochowskiego Wydziału Zdrowia. Oprócz przygotowań do sobotniej premiery aktorzy intensywnie pracują nad innymi sztukami. Jak informuje dyrektor częstochowskiego teatru Robert Dorosławski, jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się próby do „Kandyda” w reżyserii Rafała Szumskiego:

– Aktor, który zrobił dyplom reżyserski w Krakowie. Choć jest młodym człowiekiem, praca podczas „Kandyda” nie będzie jego debiutem. Będzie to „Kandyd” w adaptacji Macieja Wojtyszki z piosenkami dopisanymi do tekstów Woltera, a także muzyką Jerzego Derfla. Będzie to więc widowisko z warstwą wokalną.

Do klasyki nawiązywać ma cały tegoroczny sezon artystyczny. Zmianą ma być także większa liczba aktorów pojawiających się na scenie w czasie jednego spektaklu:

– Sztuki będą skupiać na scenie więcej niż 2-3 osoby. To potrzebne jest po tym czasie pandemii zarówno aktorom, jak i publiczności. Ostatnio w naszym teatrze nie było też dużo klasyki. Skupialiśmy się bardziej na repertuarze współczesnym. Zaczniemy więc od „Kandyda”. Premierę planujemy na 6 stycznia. Na Mikołaja szykujemy się do wznowienia „Roszpunki”. Myślimy też o Sylwestrze, ale wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Będziemy realizować też projekt „Młoda Częstochowa”, w ramach którego zobaczycie Państwo spektakl Teatru PAPAHEMA. Jeden z jego członków – Mateusz Trzmiel – jest częstochowianinem. Chcemy więc przenieść na naszą scenę spektakl pt. „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii Agaty Biziuk.

W tym roku częstochowski teatr obchodzić będzie również swój jubileusz – 65. rocznicę nadania instytucji imienia Adama Mickiewicza. Z tej okazji w listopadzie zaprezentowany zostanie film „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu”, który po raz pierwszy publiczność zobaczyła przed wakacjami. Kolejne jubileuszowe wydarzenia planowane są na marzec przyszłego roku.

ABK

Skip to content