Obchody 80. rocznicy urodzin Haśki

DSCF0284

W sobotę (21 marca) w ramach obchodów 80. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej w Częstochowie odbył się szereg wydarzeń związanych z poezją. Już przed południem w Regionalnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty poetyckie, które poprowadził Grzegorz Jankowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Jestem krytykiem, jestem filologiem. Zajmuję się poezją, komentując ją, interpretując i analizując i tym zajmowaliśmy się podczas warsztatów. Pracowaliśmy z tekstem Andrzeja Sosnowskiego zatytułowanym “Outro” (…). To nie była sesja wykładowa, ale raczej rozmowa, która wymagała od obu stron zaangażowania w analizę tekstu – zaznaczył Grzegorz Jankowicz.
W samo południe z wieży ratuszowej zabrzmiał głos Haliny Poświatowskiej wraz z odgłosem bicia serca poetki. Następnie miłośnicy wierszy spotkali się z poetką Justyną Bargielską. Spotkanie autorskie odbyło się również w częstochowskim ROK-u. – Wszystkie moje książki, zwłaszcza poetyckie, są wyjątkowo krótkie (…). Z informacji zwrotnej, którą otrzymuję od krytyków, wynika, że są one jeżeli nie o miłości, to o śmierci. Najlepiej, żeby były i o miłości, i o śmierci jednocześnie – mówiła goszcząca w Częstochowie Justyna Bargielska. Poetka zasiadła także w jury 36. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, którego gala finałowa odbyła się w sobotnie popołudnie w Teatrze im. Adama Mickiewicza. W gronie laureatów konkursu znaleźli się: Klaudia Pieszczoch, Magdalena Sanocka, Tomasz Duszyński, Małgorzata Januszewska, Maria Żywicka-Luckner oraz Dorora Ryst. Konkurs podzielony został na dwie kategorie. – Wydaje mi się, że w kategorii „Przed debiutem” trochę na siłę trzeba szukać pewnych olśnień, natomiast kategoria „Po debiucie” z mojego punktu widzenia była bardzo mocno obsadzona, poziom był stosunkowo mocny. Bardzo mnie to ucieszyło, bo zupełnie inaczej czyta się wiersze, które dają czytelniczą przyjemność, a takich było sporo – podzieliła się swoimi wrażeniami jurorka konkursu poetyckiego, a zarazem poetka. Galę uświetnił recital Janusza Radka.
Sobota była również dniem otwartym w Domu Poezji przy ul. Jasnogórskiej oraz w Szkole Podstawowej nr 8, w której znajduje się Muzeum Haliny Poświatowskiej. W pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego można było usłyszeć fragmenty poezji Poświatowskiej nagrane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, w którym uczyła się Haśka.

Katarzyna Kowal