Otwarcie wystawy „Józef Piłsudski. Życie – Śmierć – Kult”

Zbliżająca się wielkimi krokami 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 150. rocznica urodzin głównego twórcy odzyskania wolności – Józefa Piłsudskiego jest kolejną okazją do głębszego poznania okoliczności, w jakich miało to miejsce. Z tej okazji 9 listopada otwarta została w Muzeum Częstochowskim wystawa poświęcona życiu, śmierci i kultowi Józefa Piłsudskiego, której autorem jest historyk dr Mariusz Kolmasiak. Eksponatów jest około 150. Ekspozycja została podzielona na 3 części: życie, śmierć i kult Marszałka. W ich obrębie znajduje się całą masa głównie drobnych eksponatów. Są nimi zdjęcia, pocztówki, gazety i dokumenty – wyjaśnia inicjator wernisażu.

Józef Piłsudski żył w latach 1867–1935. Jest uznawany za jednego z głównych twórców niepodległości Polski, wywalczonej po 123 latach niewoli.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Częstochowskim do 20 marca 2018 roku. Na 5 grudnia tego roku zaplanowano też osobne uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Placu Biegańskiego, które mają upamiętnić 150. rocznicę urodzin Marszałka.

Piotr Nicpoń