Fot. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Był aktorem teatralnym i filmowym, utalentowanym wokalnie. Zagrał w wielu sztukach, część sam wyreżyserował. Przez 12 lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. 14 grudnia, nad ranem, w wieku 65 lat zmarł Piotr Machalica.

Ta śmierć była zaskoczeniem. Jak większość osób aktor borykał się z problemami zdrowotnymi. Nikt nie sądził jednak, że stan jego zdrowia nagle pogorszy się aż tak szybko. Trudno uwierzyć, że nie ma go już pośród nas – mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

– Jeszcze nie otrząsnąłem się z tego szoku. Nie dociera do mnie, że Piotr odszedł. Właściwie przeżyliśmy razem w teatrze 12 lat. Piotr był dyrektorem przez długi czas. Zrealizowaliśmy wspólnie wiele wspaniałych rzeczy, także muzycznych. Niektóre z nich np. „Stachura” pokazywaliśmy w różnych miejscach kraju. Często podróżowaliśmy, spotykaliśmy się też prywatnie. To naprawdę wielka strata.

Piotr Machalica na ekranie zadebiutował w 1979 roku w serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Później publiczność oglądała go m.in. w popularnym „Dniu świra” Marka Koterskiego, produkcji „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” czy też w filmie „Zieja”, gdzie wcielił się w postać kardynała Aleksandra Kakowskiego. Jego dorobek artystyczny to też dziesiątki występów na scenach teatrów w całej Polsce. Śpiewał utwory m.in. Okudżawy, Wojciecha Młynarskiego czy Jana Wołka. Wydawał także płyty, takie jak: „Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa”, „Moje chmury płyną nisko”, „Piaskownica” oraz „Mój ulubiony Młynarski”.

– Piotr był nietypowym, wielkim aktorem. Miał w sobie bardzo duży ładunek pokory i dystansu do tego, co robił. W tym zawodzie nie zdarza się to dość często. Jestem Mu bardzo wdzięczny za pokazanie, że praca w teatrze (choć to niełatwy kawałek chleba) może dawać ogromną radość.

Przez lata twórczej pracy Piotr Machalica otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień m.in. Nagrodę Wyspiańskiego, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” czy też Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.

W latach 2006-2018 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zmarł nagle w wieku 65. lat.

ABK

Skip to content