Płyta Chóru Collegium Cantorum nominowana do Fryderyków

W ostatnich dniach ogłoszono nominację do prestiżowych nagród, którymi są „Fryderyki”. Na liście nominowanych do nagrody Akademii Fonograficznej w kategorii „Album Roku Muzyka Chóralna” znalazła się płyta Częstochowskiego Chóru Collegium Cantorum, któremu dyryguje Janusz Siadlak.

Mowa o albumie zatytułowanym „Andrzej Koszewski – Choral Works”, który ukazał się na początku października ubiegłego roku. Szczegóły tego wydania przybliża Janusz Siadlak – dyrygent:

Płyta “Utwory chóralne Andrzeja Koszewskiego” nagrana w zeszłym roku, a znajdująca się w naszej kolekcji kompozytorów polskiej twórczości chóralnej, acapella, zyskała nominację w sposób taki dosyć zasłużony. Dlatego, że po pierwsze kompozytor, który jest myślę w jakim sensie na nowo odkrywany, po drugie dobór programu – niezwykle intersujący, bo znajduje się w nim i muzyka sakralna i muzyka, która w latach 60. i 70. posługiwała się nowoczesnym językiem kompozytorskim. Myślę, że warto zwrócić uwagę na tą płytę. Cieszymy się ogromnie. Jest to dalej dla mnie taki przykład, który udowadnia dobry wybór drogi, którą przyjął chór przed laty, nagrywając polską muzykę chóralną. To jest dla nas ogromna radość. Już samo znalezienie się wśród 5 najlepszych albumów w muzyce polskiej obok znakomitych zespołów chóralnych polskich, najlepszych zresztą, jest dla nas olbrzymią nobilitacją.

Nominacja do tak prestiżowej nagrody to spore wyróżnienie. Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy twórcy z częstochowskiej Filharmonii znaleźli się w takim gronie, jednak każdorazowo taka informacja cieszy.

-Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum jest chórem, który skupia ludzi o olbrzymim zaangażowaniu i niezwykłych emocjach. Reakcja mogła być tylko i wyłącznie jedna. Ogromna radość. Taka bardzo twórcza radość, że tak powiem. Chór, z którym pracuje tak jak wspomniałem grupuje ludzi niezwykle wrażliwych, którzy potrafią okazywać emocje. Eksplozja radości mogła być jedyną reakcją na tą informację.

Teraz rozpoczął się drugi etap głosowania na pięć nominowanych w tej kategorii albumów, który potrwa do 11 kwietnia. Wcześniej z Częstochowy laureatami statuetki byli: kompozytor i dyrygent Paweł Łukaszewski oraz Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. W przypadku tegorocznej nominacji nie pozostaje nic innego, jak czekać na ogłoszenie wyników i sukces częstochowskiego chóru.

Skip to content