Płyta „Pokój” już dostępna

Pod koniec sierpnia swoją premierę miała nowa płyta zespołu „Miriam i przyjaciele” z Niepokalanowa, pod tytułem „Pokój”. Kompozycje i teksty, podobnie jak w przypadku pierwszej płyty „Ocalenie”, napisał o. Grzegorz Kwiecień OFMConv.

Przy tworzeniu najnowszego wydania zespołowi towarzyszyła orkiestra symfoniczna. Twórcą i dyrygentem zespołu jest o. Andrzej Sąsiadek OFMConv, który mówi, że początki najnowszego krążka sięgają dwóch lat, kiedy to obchodzono pierwszą rocznicę konsekracji Kaplicy Wieczystej Adoracji – „Gwiazda Niepokalanej”.

– Wtedy zrodził się pomysł, aby uczcić to wydarzenie. Poprosiłem o pomoc współbrata o. Grzegorza Kwietnia. Napisał on większość utworów, czyli zarówno tekstów, jak i muzyki, które wykonaliśmy w rocznicę konsekracji naszej kaplicy. Okazało się, że było to tak niezwykłe przeżycie emocjonalne i duchowe, że postanowiliśmy to uwiecznić. Stąd płyta, na którą musieliśmy trochę poczekać ze względu na pandemię. W kwietniu tego roku udało się ją wreszcie nagrać, a pod koniec sierpnia wydać – mówił o. Andrzej Sąsiadek OFMConv.

Zespół „Miriam i przyjaciele” powstał w 2004 roku. W myśl przysłowia: kto śpiewa, modli się podwójnie, celem nowopowstałej grupy była pomoc wiernym w modlitwie. Jak dodaje o. Andrzej Sąsiadek OFMConv, w pierwotnych założeniach zespołu nie było planów o tworzeniu dużych projektów, takich jak wydawanie płyt.

– Początkowo śpiewaliśmy podczas Mszy św. Później okazało się, że dobrze nam to wychodzi, także jeśli mowa o głosach. W naszej grupie pojawili się też inni ludzie, którzy mają talenty muzyczne. Wpadliśmy na pomysł, aby zacząć to poszerzać. Wszystko rosło sukcesywnie, aż urosło do takiej rangi, że byliśmy w stanie wydać pierwszą, a teraz kolejną płytę. Na nowym krążku możemy usłyszeć pęd perkusyjny, fortepian, gitarę basową oraz elektryczną. Usłyszymy też małą orkiestrę – dodał twórca zespołu.

Na nowej płycie liczącej 12 utworów znalazła się m.in. piosenka poświęcona św. Maksymilianowi Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia w Auschwitz. 14 sierpnia bieżącego roku od tego pamiętnego wydarzenia minęło dokładnie 80 lat.

– Aby podkreślić tę datę, na płycie pojawił się utwór szczególnie dedykowany właśnie temu wydarzeniu, który nosi tytuł „Życie za życie”. Opowiada on o decyzji oddania życia, jakie powziął św. Maksymilian w Auschwitz. Płyta ta jest ukierunkowana na modlitwę o pokój, aby takie rzeczy nie miały już nigdy miejsca – powiedział o. Piotr Szczepański OFMConv, autor utworu.

Oficjalny koncert „Oratorium o Pokoju” inaugurujący nową płytę miał miejsce w niedzielę 5 września w Niepokalanowie. Pierwsza płyta zespołu: „Ocalenie”, zawierała Oratorium napisane z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej i jednocześnie była cegiełką na rzecz Światowego Centrum Modlitwy o Pokój – Kaplicy Wieczystej Adoracji „Gwiazda Niepokalanej” w Niepokalanowie. Druga płyta: „Pokój” jest podziękowaniem za dar powstania Kaplicy.

BNO

Skip to content