Połączone siły Częstochowskiego Teatru Tańca i Studenckiego Teatru “Trybik”

DSCF1656

“Haśka” – to tytuł spektaklu poetycko-tanecznego, który swoją premierę miał dziś (19 czerwca) w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Wystąpiły tam połączone siły Częstochowskiego Teatru Tańca i Studenckiego Teatru “Trybik” Politechniki Częstochowskiej. Studentów recytujących utwory Haliny Poświatowskiej przygotował Marian Florek, natomiast choreografia jest dziełem Włodzimierza Kucy. – Ten taniec jest bez wątpienia inspirowany poezją Poświatowskiej. Spróbowaliśmy podejść trochę inaczej do tego tematu, bo dziewczyny, które biorą udział w spektaklu, nie tańczą do muzyki, tylko do słów, do wierszy – mówił Włodzimierz Kuca.
Widowisko, które zaprezentowano w ROK-u, wpisuje się w obchody 80. rocznicy urodzin częstochowskiej poetki. Tym razem poezja i taniec połączyły się w jedno, by stworzyć niezwykłą opowieść. Aktorzy i tancerze stworzyli spektakl nawiązujący do trudnego życia Haśki.
Pomysł połączenia tańca i poezji zrodził się w głowie Małgorzaty Majer, dyrektor ROK-u. – Będzie bardzo tajemniczo i ma to robić wrażenie, bo życie Poświatowskiej było, bądź co bądź, smutne. I ta scenografia ma wprowadzić klimat, który pozwoli ludziom oderwać się od szarej rzeczywistości, by potrafili zintegrować się z jej życiem i z tym, co tworzyła. Taki jest cel, takie jest zamierzenie tego spektaklu – wyjaśniała na chwilę przed premierą Małgorzata Majer.
Premiera “Haśki” była już 14. premierą Częstochowskiego Teatru Tańca.

Skip to content