Polskie Grudnie już dziś w auli Solidarności

WRONa

„Stan Wojenny. Częstochowa” oraz „Stan Wojenny. Dlaczego?” to dwa filmy dokumentalne, które zostaną wyświetlone 8 grudnia 2014 r. w Auli Regionu NSZZ „Solidarność” przy ul. Łódzkiej w Częstochowie. Wprowadzenie do filmów wygłoszą Sławomir Maślikowski oraz Wojciech Rotarski, historycy IPN.

– Są ludzie, którzy pamiętają oczywiście te czasy. 13 grudnia to była niedziela. Wielu częstochowiaków pamięta ten dzień, a nawet noc, która go poprzedzała, ponieważ do sporej grupy osób wtedy właśnie wtargnęła milicja i zabrała je do aresztu. Do tzw. trójkąta bermudzkiego, czyli Wojewódzkiej Komendy Milicji. Potem to się zakończyło internowaniem. Sama niedziela to był taki dzień niepewności, bo trzeba było poznać co to jest; nowa rzecz, która się nazywała stanem wojennym – mówi Wojciech Rotarski.

Projekcje rozpoczynają się o godz. 17. Wstęp nie jest wolny. W sprawie zaproszeń należy kontaktować się z p. Zbigniewem Bonarskim w Biurze Regionu NSZZ „Solidarność” przy ul. Łódzkiej 8/12 w pokoju numer 10 lub pod numerem telefonu: 603 893 780. Odbiór zaproszeń możliwy tuż przed seansem.

Organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Zarząd Regionu Częstochowskiego „S”, Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” oraz Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

Spotkanie jest częścią przedsięwzięcia „Polskie Grudnie w filmie dokumentalnym”. Następne spotkanie 15 grudnia.

K. R.

Skip to content