Promocja katalogu wystawy „Czyn-iąc Piękno”

W piątkowy wieczór 6 maja, w częstochowskim Ratuszu odbyła się promocja katalogu do wystawy zatytułowanej: „Czyn-iąc piękno. Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych «Czyn»”. Spotkanie zgromadziło grono zainteresowanych, a poprowadził je Tadeusz Piersiak.

Katalog, który był głównym punktem skupienia uwagi, powstawał przez długi czas. Szczegóły tworzenia oraz jego układ przedstawia dr Katarzyna Sucharkiewicz, kierownik Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego oraz kurator ekspozycji:

– Katalog powstawał przez ostatnie kilka miesięcy, ale materiały zbierałam przez ostatnie kilka lat. Układ katalogu odpowiada układowi wystawy. Jest podzielony na cztery części. W pierwszej przybliżam historię pamiątkarstwa religijnego w Częstochowie i kładę nacisk na powstanie Fabryki “Czyn” i genezę tego miejsca. W drugim przybliżam sylwetki twórców, którzy współpracowali z wytwórnią. Jedna z części poświęcona jest popularyzacji pamiątkarstwa religijnego. Ostatnia część katalogu jest stricte katalogowa, czyli ilustracje i zdjęcia.

Wystawa, z którą związany jest katalog, rozpoczęła się 23 kwietnia i potrwa do 16 września. Do obejrzenia ekspozycji zachęca jej kuratorka:

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Dobrej Sztuki, w Muzeum Częstochowskim, do połowy września. Zapraszam do oglądania ekspozycji i zapraszam również na wykłady i spotkania, które w trakcie jej trwania będą organizowane w Muzeum Częstochowskim. Będą to zarówno wykłady, prelekcje, jak i i warsztaty plastyczne dla dzieci.

Piątkowe spotkanie promocyjne rozpoczęło również cykl wydarzeń związanych z wystawą. Dla każdego obecnego podczas tego wieczoru przygotowano bezpłatne egzemplarze katalogu.

Galeria: Spotkanie promocyjne katalogu do wystawy “Czyn-iąc piękno”, 06.05.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content