Przyczynek do biografii o pewnym częstochowskim artyście…

Źródło: muzeumczestochowa.pl

Już w najbliższą środę 21 września o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie w Sali Reprezentacyjnej Ratusza poświęcone promocji nowej książki Tadeusza Piersiaka „Po drodze na Igrce Częstocha. Przyczynek do biografii Jerzego Jotki Kędziory”.

To doskonały moment, by posłuchać opowieści o życiu i sztuce wybitnego artysty-rzeźbiarza z Częstochowy. O szczegółach powstania okolicznościowej publikacji opowiada sam artysta.

– Organizatorzy wystawy uważali, że należy szerzej rozpromować całą wystawę, tworząc niewielką publikację poświęconą samej Igrce. Z racji, iż organizacja inwestycji się przedłużała, w międzyczasie powstały dwie inne składanki, które przybliżyły Igrce i Częstocha. Pomysł reaktywował się m.in. za sprawą mojej partnerki, która namawiała mnie, by opublikować coś o sobie i swojej twórczości – mówił Jerzy Kędziora.

Tadeusz Piersiak, były dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i Muzeum Częstochowskiego oraz autor książki, zaznaczył, że publikacja jest owocem wieloletniej znajomości z artystą.

– Z Jerzym znamy się straszliwie długo. Pytany o tego artystę wielokrotnie przyznawałem się do pewnej fascynacji jego twórczości. Gdy w 1977 roku znalazłem się w Muzeum Częstochowskim jako przewodnik-stypendysta miasta, oglądałem przy pracy Jerzego Kędziorę, który robił wtedy wystawę główną w Ratuszu – powiedział autor publikacji.

Książka „Po drodze na Igrce Częstocha. Przyczynek do biografii Jerzego Jotki Kędziory” to wywiad-rzeka, gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury faktu. W jubileuszowym roku 50-lecia twórczości Artysty przypomina ważne wydarzenia z jego życia, jest pełna wspomnień, refleksji o sztuce i ludziach. Pokazuje rzeźbiarza jako wyjątkowego człowieka, którego twórczość jest doskonałą wizytówką Częstochowy.

BNO

Skip to content