Jesienią Filharmonia Częstochowska rozpocznie nowy sezon artystyczny. Przez kolejne miesiące melomani słuchać będą różnorodnego repertuaru w wykonaniu wybitnych twórców z Polski oraz zagranicy. Oprócz nowości muzycznych publiczność czeka również dodatkowa niespodzianka.

Jak się okazuje, sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej będzie mieć patrona. Na tę funkcję wybrany został polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej – Wojciech Kilar. Więcej na ten temat mówi dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Adam Klocek:

– Stanie się to już 17 września, podczas inauguracji nowego sezonu artystycznego. Wojciech Kilar był człowiekiem niezwykłej kultury. Wspaniały twórca, wybitny kompozytor. Związany był z Częstochową, a szczególnie klasztorem jasnogórskim, gdzie często koncertował.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Pierwszy sukces kompozytorski odniósł w wieku 15 lat, otrzymując za własne wykonanie „Dwóch miniatur dziecięcych” drugą nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Na kolejne wyróżnienia nie trzeba było długo czekać. Dorobek twórcy jest bardzo bogaty i zawiera również wiele dzieł stworzonych na potrzeby filmowe. Muzykę Wojciecha Kilara można usłyszeć m.in. w „Pianiście” Romana Polańskiego, czy „Panu Tadeuszu” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Jesienią, melomani usłyszą więc muzyczny repertuar w sali koncertowej im. Wojciecha Kilara. Jak zapowiada dyrektor Filharmonii, Adam Klocek, będzie co podziwiać:

– Na pewno usłyszycie Państwo Festiwal Gaude Mater, który został przesunięty w czasie ze względów pandemicznych. Filharmonia Częstochowska będzie uczestniczyć w nim jako orkiestra. Odbędzie się również Festiwal Jazzy Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”. Będą to więc 2 duże częstochowskie wydarzenia. Mam nadzieję, że odbędą się w pełnej krasie, a sytuacja pandemiczna nie będzie nam już przeszkadzać.

Na początku października melomani usłyszą również międzynarodowy 13. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, patrona Filharmonii Częstochowskiej.

ABK

Skip to content