Salon Poezji w Teatrze Mickiewicza

Gałczyński, Boy-Żeleński i Brzechwa – tym razem wiersze tych poetów zinterpretowano podczas Salonu Poezji w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Twórczość polskich poetów prezentowały Sylwia Oksiuta-Warmus i Agnieszka Uchrońska-Kowalska.

Pierwsze poetyckie spotkanie w częstochowskim teatrze, zorganizowano w październiku 2003 roku z inicjatywy Katarzyny Deszcz, ówczesnej dyrektor instytucji. W teatralnym foyer poezję ks. Jana Twardowskiego czytali Anna Dymna – inicjatorka „Salonów Poezji” – oraz aktor Teatru im. Mickiewicza Marek Ślosarski. Od tamtej pory na każdy z salonów przychodziły tłumy osób. Tak też było podczas 150. jubileuszowej odsłony, o czym mówi Ewa Oleś, sekretarz literacki teatru oraz opiekun Salonów.

– Siedemnaście lat bardzo fajnej inicjatywy, która ma swoich stałych bywalców. Przychodzą osoby w wieku dojrzałym, starci, ale sporą część publiczności stanowi młodzież. Z doświadczenia wiem, że jak ktoś raz przyjdzie, z chęcią wraca ponownie.

Na przestrzeni lat, podczas Salonów Poezji, wiersze czytali m.in. Jerzy Stuhr, Emilia Krakowska, Michał Żebrowski czy Dariusz Kowalski.

– Ta inicjatywa wbrew naszym czasom, czyli byciu online, ma się bardzo dobrze. Są osoby, które chcą posłuchać poezji w interpretacji aktorów, którzy przepuszczają tekst przez swoją wrażliwość oraz emocje. Interpretują tekst samodzielnie, dlatego na spotkaniach zawsze jest bardzo interesująco.

Podczas 150. odsłony Salonu, poezję Gałczyńskiego, Boya-Żeleńskiego i Brzechwy przeczytały Agnieszka Uchrońska-Kowalska, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu i Sylwia Oksiuta-Warmus, aktorka teatru im. Adama Mickiewicza.

– Salony Poezji są bardzo piękną inicjatywą i bardzo się cieszę, że w naszym teatrze kultywujemy tę tradycję. To wspaniałe spotkanie z żywym słowem oraz publicznością.

Salonom Poezji towarzyszy również specjalna oprawa muzyczna. Do tej pory w spotkaniach uczestniczyli m.in. Krzysztof Niedźwiecki, Jarosław Woszczyna, Agata Półtorak czy Michał Rorat. Tym razem na scenie teatru zagrali Łukasz Jaworski i Marek Zyskowski.

ABK