Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca, wystawa/fot. UJD

Kim był strzelec pierwszej bramki dla polskiej drużyny narodowej w piłce nożnej? Jaka jest historia polskiego medalisty w tenisie stołowym oraz wybitnego hokeisty, olimpijczyka? Odpowiedzi znaleźć można na wystawie on-line „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca”, udostępnionej w Bibliotece Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie przez oddział Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

To 17 plansz, które przenoszą widza na tereny Lwowa z czasów przełomu XIX i XX wieku. – Zwiedzający ekspozycję mogą być zdumieni bogactwem i różnorodnością życia sportowego dawnego Lwowa i Galicji Wschodniej – mówi rzecznik UJD, Marek Makowski:

– Przede wszystkim chodzi o propagowanie wiedzy o Lwowie, Kresach Południowo-Wschodnich, terenach dawnej II RP. O polskości na tych terenach oraz tym, jakie wydarzenia odbywały się we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku. To przypomnienie sukcesów polskich sportowców, którzy uprawiali sport w dawnym Lwowie.

Wirtualny spacer po wystawie to opowieść m.in. o gwiazdach sportu takich jak: Włodzimierz Chomicki (strzelec pierwszej bramki dla polskiej drużyny narodowej), Alojzy Ehrlich (polski medalista w tenisie stołowym), Kazimierz Sokołowski (polski hokeista, olimpijczyk), czy Edmund Cenar (członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, autor książek i twórca sekcji cyklistów):

– Na tej wystawie przedstawiamy sylwetki sportowców i działaczy, ale również pokazujemy zwiedzającym modę sportową. Można zobaczyć, jak sportowcy byli ubrani oraz jakiego używali wyposażenia. Warto też zauważyć, że na wystawie poruszamy też temat infrastruktury sportowej Lwowa – stadionów, hal sportowych, bieżni. Można zaobserwować więc, w jaki sposób rozwijał się sport we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku.

Wystawa została opracowana w języku polskim oraz ukraińskim. Z uwagi na stan epidemiczny prezentowana jest w formie on-line na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

ABK

Skip to content