W sobotę 19 marca o godzinie 16:00 w parafii pw. św. Marcina w Kłobucku odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją książki pt. „Klasztor kłobucki – przestrzeń – ludzie – aktywność – kultura” autorstwa ks. prof. dr. hab. Kazimierza Łataka. Dowiedzieć się na nim można było m.in. o tym, jak przeszłość kształtuje teraźniejszość.

Niestety na spotkaniu nie mógł pojawić się sam autor, z przyczyn osobistych. Jego przesłanie przekazał oraz z przykrością usprawiedliwił nieobecność ks. Mieczysław Wach – proboszcz kłobuckiej parafii:

– Wczoraj około godziny 10 odebrałem telefon od księdza profesora, w którym przekazał mi, że ma dla mnie smutną wiadomość i nie może przyjechać. Bardzo chciał tu być, dlatego proponowałem przełożenie terminu, ale ksiądz profesor stwierdził, że skoro wszystko jest już przygotowane spotkanie musi się odbyć. Pytałem, czy ktoś w zastępstwie może przyjechać, ale otrzymałem informację, że nie praktykuje się takich sytuacji. Był w naszej parafii z okazji dni długoszowskich, po których zaprosiliśmy go na obiad. Można go było słuchać z otwartymi ustami. Myślę, że jest to jedyny człowiek, który tak dokładnie zna historię Kościoła tutaj w Kłobucku.

O swoich wrażeniach po pierwszym spotkaniu z książką opowiada ks. Paweł Caban – wikariusz parafii św. Marcina w Kłobucku:

Przyznam szczerze, że gdy ja dostałem ją w ręce i pierwszy raz zacząłem ją przeglądać, otworzyłem na karty dotyczące wnętrza naszego kościoła. Trzeba przyznać, że ksiądz profesor ma bardzo plastyczny język. Z jednej strony jest to książka napisana językiem naukowym, jednak z drugiej ten język aż pobudza wyobraźnię. Od razu sobie myślałem, wyobrażałem. Naprawdę trzeba ją podać do szerszego grona.

Książka ma ponad 350 stron. Proces tworzenia trwał długie lata, ale w końcu udało się ją wydać. Na pytanie ile czasu zajęło powstawanie tej pozycji odpowiada Andrzej Sękiewicz – prezes Stowarzyszenia „Wieniawa” oraz recenzent książki:

– Po raz pierwszy wspomniał o tej książce w rozmowie przy kawie. Był u nas w 2020 roku na dniach długoszowskich i w Urzędzie Gminy miał wtedy referat na temat znanych postaci z Kłobucka. Posługujemy się jakby na zmianę Długoszem czy Katarzyną z Kłobucka, a jego zdaniem jest nawet kilkadziesiąt znanych osób, na temat których można by było napisać. Prosiłem o to, by można było wydać jego opracowania na temat Kłobucka w formie książkowej. Obiecał, że tak. Mówił nam w 2020 roku, że to jest góra rok czasu i w 2021 roku w maju wszystko się ukaże. Jednak to się bardzo przedłużało, bo ciągle mówił, że w archiwach odnajduje jakieś nowe wiadomości i je tłumaczy. Dlatego dopiero teraz ukazała się ta książka.

Książka została wydana w limitowanym nakładzie 420 sztuk. Spotkanie pomimo iż można je określić mianem „nowości” w kłobuckim kościele, przyciągnęło zainteresowanie wiernych i miłośników historii. Spotkanie poprowadził ks. Paweł Caban, a patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl

Skip to content