Fot. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Swoim życiem dali świadectwo prawdziwej wiary. Ufali, że Bóg jest ich Ojcem, a oni jako Jego dzieci mogą powierzyć Mu wszystkie swoje troski. Na ścianach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II pojawiły się wizerunki świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.

Autorem prac jest Grzegorz Szyma – artysta, którego talent doceniany jest przez zarówno w Polsce, jak i w krajach zagranicznych. Jego twórczość znajduje się m.in. u prywatnych kolekcjonerów ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Do obejrzenia wystawy zachęca Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

– Pewnie o wszystkich świętych i błogosławionych wiemy dużo, ale czy o polskich? Pan Grzegorz Szyma skończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, a jego prace są wspaniałe. Postanowił, że zrobi „coś z serca”. Przedstawi najważniejsze osobistości historii polskiej, aby ich losy przybliżyć innym. Pamiętajmy, że grono świętych i błogosławionych powiększaliśmy dzięki św. Janowi Pawłowi II, patronowi naszego muzeum.

Przez okres trwania swojego pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował 1318 osób, w tym 154 Polaków. 478 błogosławionych ogłosił świętymi, a wśród nich również znaleźli się Polacy. Tym razem było ich 9. Wśród wyniesionych na ołtarze są przedstawiciele niemal wszystkich kontynentów, narodów, stanów i zawodów.

Na wystawie „Święci błogosławieni polscy” zobaczyć można wizerunki 13 osób m.in. królowej Jadwigi, s. Faustyny Kowalskiej, Maksymiliana Kolbego, Stanisława Kostki, ks. Jerzego Popiełuszki, a także oczekujących na beatyfikację ks. Jana Machy oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

ABK

Skip to content