Teatralni wędrowcy…

x-przeglad-zdjecie

X Przegląd Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk” rozpocznie się w najbliższy piątek 23 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Wędrowcy”. 

Kolejną edycję „Przez Dotyk” otworzy spektakl „Księżycowy chłopiec” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Przedstawienie stworzone zostało na podstawie książki “Pierrot mon ami” Raymonda Queneau. Muzykę skomponował  i wykona na żywo Piotr Tabakiernik. Główną rolę Pierrota, czyli księżycowego chłopca zagra Andrzej Mastalerz. Aktor znany jest z kilkudziesięciu filmów, m.in.: „Job, czyli ostatnia szara komórka” czy „Dzień świra”. Można było go także ujrzeć w ogromnej liczbie seriali, takich jak: „Prawo Agaty”, „Magda M.”, „Synowie”, „Ojciec Mateusz” czy „Plebania”. Spektakl „Księżycowy chłopiec” opowiada historię o śledztwie głównego bohatera. Szuka on rozwiązania zagadki spłonięcia lunaparku. Aby poznać całą historię tego zdarzenia, trzeba przyjść w piątek 23 września o godzinie 19.00 do Teatru im. Adama Mickiewicza.

W kolejnym dniu przeglądu – w sobotę o godzinie 19.00 – na kameralnej scenie teatru będzie można zobaczyć spektakl „Proca” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Na deskach teatru ujrzymy Adama Hutyrę, Tomasza Włosoka oraz Iwonę Chołuj. Adam Hutyra grający główną rolę w spektaklu znany jest z kilku filmów, np. „Supermarket” czy „Listy do M.”. Zagrał on także w dwunastu serialach telewizyjnych. Spektakl „Proca” opowiada o kruchości psychiki ludzkiej, o miłości, która przekracza wszelkie granice.

W trzeci dzień Przedstawień Istotnych obejrzymy historię reżyserii Piotra Siekluckiego, zatytułowaną „Wysocki. Powrót do ZSRR”. Jest to muzyczny spektakl opowiadający historię Włodzimierza Wysockiego. Zagrają: Piotr Sieklucki, Edward Linde-Lubaszenko oraz Piotr Harańczyk.

27 września, we wtorek, odbędzie się koncert Kuby Blokesza i Piotra Machalicy „Lwów. Szkice miejskie”. Usłyszymy ukraińską poezję współczesną w całkiem nowym środowisku. Piosenki będą przeplatać się z fragmentami prozy. W skład zespołu wchodzą: Jasiek Kusek, Grzegorz Bąk, Damian Niewiński, Dominika Kierpiec-Kontny oraz wokalista Kuba Blokesz.

W środę 28 września, na dużej scenie teatru o godzinie 19.00, rozpocznie się kolejny koncert w reżyserii Roberta Dorosławskiego. Piotr Machalica zaśpiewa piosenki Edwarda Stachury, przy akompaniamencie zespołu w składzie: Marcin Lamch, Dariusz Bafeltowski (Andrzej Zielak/Michał Walczak) oraz Krzysztof Niedźwiecki.

Kolejnym punktem programu jest „Kompleks Portnoya”. Przedstawienie w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka rozpocznie się 29 września o godzinie 19.00. Oparte jest ono na motywach książki Philipa Rotha. W obsadzie znaleźli się: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk oraz Adam Sajnuk.
Główny bohater stara się odnaleźć własną tożsamość, wolną od przywiązania i wychowania w tradycyjnej, żydowskiej rodzinie. Nie wie jeszcze, że jest to niemożliwe.

W ostatni dzień września, na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza, będzie można zobaczyć spektakl, który znalazł się w finale 21. Konkursu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej. Reżyserką „Karskiego historia nieprawdziwa” jest Julia Mark, a aktorami wcielającymi się w rolę głównych bohaterów są: Agata Grobel, Bogusław Kudłek i Robert Mania.

Pierwszy dzień października to czas, w którym będzie można obejrzeć sztukę „Podopieczni” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Ma ona na celu ukazanie ludzkiej bezradności wobec problemu niekontrolowanej imigracji. Jest to obecnie burzliwy temat na całym świecie, a teraz usłyszymy o nim także w teatrze. W obsadzie znaleźli się m.in.: Anna Konieczna, Danuta Lewandowska czy Dariusz Czajkowski.

Na zakończenie X Przeglądu Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk”, przygotowano sztukę „Msza za miasto Arras”. Monodram Janusza Gajosa będzie zwieńczeniem „Wędrowców”. Aktor jest znany z licznych filmów oraz spektakli Teatru Telewizji. Aktywny na scenie od 1964 roku, do dnia dzisiejszego można go ujrzeć na scenie filmowej oraz teatralnej. W przedstawieniu zagra uczestnika i świadka wydarzeń w średniowiecznym mieście Arras. Jest to opowieść o tyranii władzy i braku wolności. Janusz Gajos przedstawi również prawdę o człowieku naszych czasów.
Monodram rozpocznie się o godzinie 18.00 na kameralnej scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Szczegółowe informacje dotyczące spektakli można znaleźć na stronie internetowej teatru: www.teatr-mickiewicza.pl

Patrycja Rudzka

źródło i foto: teatr-mieckiewicza.pl

Skip to content