plakat noc muzeów 2015

Przypominamy, że dziś – 16 maja – w Częstochowie, podobnie jak w wielu innych miastach, czeka nas Noc Muzeów. W związku z tym zmieniły się godziny otwarcia obiektów Muzeum Częstochowskiego:
Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Pawilon Wystawowy, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Rezerwat Archeologiczny oraz Willa Generała są otwarte od 18.00 do 24.00;
Zagroda Włościańska, Multicentrum Zodiak – od 18.00 do 23.30;
Kamienica przy ul. Katedralnej 8 (Dział Przyrody) – od 19.00 do 22.00.
17 maja 2015 r. wszystkie obiekty Muzeum Częstochowskiego będą nieczynne!

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Częstochowskim wygląda następująco:

Ratusz, plac Biegańskiego:
18.00 – 24.00 – akcja podpisz się na Ratuszu – Muzeum zaprasza wszystkich zwiedzających do podpisania się lub wykonania rysunku na banerze stojącym przy Ratuszu. Obudźmy razem aktywność artystyczną w przestrzeni miejskiej!
18.00 – 20.00 – Poznaj swoje muzeum –spotkanie z pracownikami Muzeum Częstochowskiego, którzy opowiedzą czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje; co to jest eksponat i skąd się bierze? Pokażą historię, rozwój i zmiany, jakie zachodzą we współczesnym muzealnictwie (od „bamboszy ” po nowoczesną technologię – nowatorskie sposoby ekspozycji, multimedia).

Multicentrum ZODIAK, Park Staszica:
18.00 – 24.00 –Noc w ZODIAKU
18.00 – 20.00 – warsztaty – pracownicy Muzeum przybliżą zwiedzającym długoletnią historię obecnego budynku Multicentrum. Odpowiedzą na pytanie: Dlaczego ZODIAK? Podczas warsztatów będzie czas na wykonanie medalionów przedstawiających znaki zodiaku, na wzór tych, które zdobią wnętrza Multicentrum. W drugiej części warsztatów zespoły rodzinne zbudują na podstawie instrukcji kolorowe modele znaków zodiaku z konstrukcyjnych klocków K’nex.
Zgłoszenia na warsztaty w Multicentrum ZODIAK przyjmowane są pod numerem tel. 504 757 598, liczba miejsc ograniczona.
21.00 – 23.30 – zwiedzanie Multicentrum ZODIAK – chętni będą wpuszczani do obiektu w grupach 20 osobowych o następujących godzinach: 21.00/21.30/22.00/22.30/23.00

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23:
18.00 – 24.00 – W domu u Haśki –O Halinie Poświatowskiej, jej życiu i twórczości, będzie opowiadał brat Poetki – Zbigniew Myga.

Muzeum Górnictwa Rud, Żelaza – Park Staszica
18.00 – 24.00 –Wieczór w kopalni –zwiedzanie kopalni rud żelaza. O godz. 19.00 i 20.00 zwiedzanie w grupach wraz z pracownikiem Działu Historii Muzeum Częstochowskiego.

Willa Generała, al Wolności 30:
19.00 – Zapomniana architektura Częstochowy na fotografiach w latach 1903-1970 – wykład dr. Juliusza Sętowskiego, wzbogacony o prezentację multimedialną.

Kamienica, ul. Katedralna 8:
19.00 –22.00 –Łosiowe safari –Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego zaprasza na prelekcję pt: Ciekawostki o łosiu, który w Muzeum mieszka. Wykład będzie okazją do poznania biologii, ekologii i interesujących zachowań tego niezwykłego zwierzęcia. Muzeum zachęca zwiedzających do polowania z aparatem fotograficznym na Muzełosia i inne zwierzęta leśne.

Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20:
19.30 –Smoki w stawie i na trawie –wernisaż wystawy zdjęć Smoki w stawie i na trawie oraz spotkanie z autorem fotografii Tomaszem Skorupką, archeologiem z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Zagroda Włościańska – Park Staszica:
20.00 –21.00 – Od nitki do tkaniny – opowieść etnografów o tym, jak powstawała tkanina samodziałowa.

Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47:
20.00 – 21.30 – Miasto światła – warsztaty – budowa i malowanie podświetlonych makiet budynków, inspirowane malarstwem Adama Patrzyka, w oparciu o wystawę czasową Adam Patrzyk. Obrazy, we współpracy ze Szkołą Rysunku Architektonicznego Verso.

Willa Generała, al. Wolności 30:
20.30 –Tkanina drukowana – wernisaż prac Macieja Mesznika.

Ratusz, plac Biegańskiego:
21.30 –22.00 – Urok starego gabinetu stomatologicznego –spotkanie z właścicielem kolekcji lekarzem stomatologiem Piotrem Kuźnikiem, który opowie o historii rozwoju stomatologii oraz historii reklamy medycznej.
Noc Muzeów uświetni występ dudziarzy z grupy Częstochowa Pipes & Drums, Plac przed Ratuszem, godz. 21.00

Podczas Nocy Muzeów można też – a nawet trzeba – oglądać stałe wystawy:

Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20:
Z mroku dziejów – kultura łużycka – zmodernizowany Rezerwat Archeologiczny,wyposażony w specjalną makietę tyflograficzną cmentarzyska oraz przewodnik zapisany alfabetem Braille`a, a także kopie wielu zabytków z różnych okresów pradziejowych, które można poznawać przez dotyk. Wystawa stała i cmentarzysko kultury łużyckiej zachowane „in situ” prezentowane są w nowym oświetleniu.

Ratusz, plac Biegańskiego:
Dzieje miasta Częstochowy – wystawa stała.
Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845 – 1918– wystawa stała.
Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie – stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej – wystawa stała.
I wojna światowa w częstochowskich kolekcjach –wystawa czasowa przygotowana wspólnie
z Archiwum Państwowym w Częstochowie oraz częstochowskimi kolekcjonerami.

Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47:
Sztuka polska XIX i XX– wystawa stała.

Zagroda Włościańska, Park Staszica:
W domu tkaczki – wystawa czasowa.

Pawilon Wystawowy, Park Staszica:
Adresownik– poplenerowa wystawa grafiki studentów oraz pracowników AJD w Częstochowie, UP w Krakowie i UTH w Radomiu. Prace inspirowane przestrzenią miejską Częstochowy powstałe podczas pleneru pt. Adresownik, realizowanego w ramach projektu „Aleje – tu się dzieje” w lipcu 2014 roku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia podczas Nocy Muzeów jest wolny!

info: www.muzeumczestochowa.pl

OM

Skip to content