Międzynarodowe Forum Młodych to spotkanie wspólnoty Emmanuel, do której należą ludzie z całego świata. Czas takiego forum to okazja, aby się spotkać i umacniać wzajemnie w wierze. W Częstochowie jest organizowane już drugi raz. Dlaczego akurat tutaj? Mówi Dominika Sulich, organizator Forum:
– Myślę, że to miejsce jest jednym z “Bożych przypadków”. Częstochowa jest dla wielu z nas, dla mnie na przykład – domem. Jest to dom, miejsce bardzo związane duchowo z każdym Polakiem. Miejsce, do którego chce się wracać, taka ostoja. My, jako wspólnota i rodzina, wracamy tutaj do Mamy. Jest to też miejsce ukochane przez Jana Pawła II, który jest dla nas niesamowitym autorytetem w nauce miłości.
Tematem spotkania jest hasło: “Kanapa zniewala, wiara wyzwala”:
– To hasło ciągniemy ze sobą od Światowych Dni Młodzieży, bo pierwszym, który powiedział, żeby nie robić z naszego życia kanapy, był papież Franciszek. – wspomina organizatorka. – Razem z jego słowami chcemy przeżyć to Forum i w ten sposób powrócić do tego czasu ŚDM. Chcemy zobaczyć co się stało w naszych sercach od tego czasu i jeszcze raz to przeżyć. Najważniejszym punktem naszego dnia, będzie uwielbienie Pana Boga w tym wszystkim, co nam uczynił i jakie cuda czyni w naszym życiu. Chcemy Mu za to wszytko podziękować. Mamy także konferencje, w których będziemy mówić o tożsamości nas jako chrześcijan. O tym kim jestem w oczach Boga, co to znaczy, że jestem chrześcijaninem. Później będziemy podążać za relacjami międzyludzkimi. Będziemy też zastanawiać się jak żyć wiarą. Czym jest wiara, a czym kanapa w moim życiu. Czy czynię w moim życiu z kanapą, czy może chcę ją porzucić? Skąd wziąć siłę, żeby ją rzucić?
Forumowicze będą mogli także uczestniczyć w warsztatach tanecznych, sportowych, a także warsztatach przetrwania dla chłopców. Jednak nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest spotkanie żywego Boga poprzez sakramenty, dlatego spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył bp Marek Solarczyk:
– Nigdy nie byłem członkiem wspólnoty Emmanuel, choć oczywiście znam ją i ludzi, którzy uczestniczą w jej działaniach. Tutaj zostałem zaproszony w obecności i z potwierdzeniem abp. Wacława Depo. Widzę tę swoją obecność tutaj jako pewną misję i moją odpowiedzialność za tych gromadzących się tutaj dlatego, że jestem przewodniczącym Rady ds. Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. A więc poniekąd Konferencja Episkopatu właśnie to dzieło i tych młodych tutaj zgromadzonych mi zawierzyła. Dlatego cieszę się, że tutaj jestem.
O tym jak czuje się na Forum mówi wolontariusz Grzegorz:
– Atmosfera jest naprawdę pozytywna. Czuć wokół wiele radości, każdy podejdzie do ciebie uśmiechnięty. Ja nigdy nie widziałem tu osób smutnych. Zawsze z Forum wraca się pełnym radości i energii.
Forum potrwa do 20 lipca, a wspólnota jest otwarta na wszystkich. Można uczestniczyć w wartościowych konferencjach, wieczorze maryjnym, wieczorze miłosierdzia, koncercie Ani i przyjaciół, a także poznać wspaniałych ludzi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: Forum Emmanuel
 

KN

Skip to content