Uroczystości patrona Zespołu Szkół Muzycznych Marcina Żebrowskiego na Jasnej Górze

W Jasnogórskiej Bazylice odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające patrona Zespołu Szkół Muzycznych – Marcina Żebrowskiego. Władze szkolne z tej okazji zorganizowały koncert, w którym uczniowska orkiestra i chóry zaprezentowały różnorakie utwory: barokowe, klasyczne, jak i kościelne.

W dzisiejszym dniu nasza szkoła obchodzi Dzień Marcina Józefa Żebrowskiego. Kompozytora, skrzypka, śpiewaka i członka kapeli jasnogórskiej. Człowieka, który jest autorem bardzo cennej dla nas muzyki z przełomu baroku i klasycyzmu” – mówił Zygmunt Nitkiewicz, nauczyciel z ZSM i jeden z dyrygentów.

Wśród wykonawców znajdowali się m.in.: Chór Dziecięcy pod dyrekcją p. Marioli Jeziorowskiej, Chór Szkoły Muzycznej II Stopnia pod dyrekcją p. Zygmunta Nitkiewicza czy Szkolna Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją p. Tomasza Zwolińskiego.

Jak co roku uczniowie i nauczyciele ZSM orkiestrowali w murach bazyliki, przywołując pamięć o twórczości XVII-wiecznego kompozytora, którego nieliczne dzieła przetrwały w klasztornej bibliotece. W repertuarze pojawiły się również klasyki epoki, których aranżację w wykonaniu szkolnej orkiestry mógł wysłuchać każdy zainteresowany.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content