DSCN5174

“Poszukiwanie Niewidzialnego w świecie i w swoim życiu. Patrzenie z wiarą na świat” – pod takim hasłem odbył się VI Przegląd Teatrów Szkolnych organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Podczas czterech dni (14-17 kwietnia) na scenie przy parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie zaprezentowało się 31 grup teatralnych z całej Polski, które startowały w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum. Temat konkursu objął tryptyk tematyczny:
– poszukiwanie Niewidzialnego w Jego dziełach w świecie (świat przyrody natury, zwierząt, roślin, piękno stworzenia Ziemi);
– poszukiwanie Niewidzialnego w stworzeniu człowieka, w człowieku danym Bogu;
– poszukiwanie Niewidzialnego w samym sobie, w swoim życiu; człowiek jako arcydzieło Boga, którego istnienie nie jest przypadkiem.
– Jestem bardzo poruszona odkrywaniem Niewidzialnego w tych sztukach. To tak jak wykuwanie w skale tej osobistej prawdy, że jestem kochana przez Pana Boga i że Pan Bóg jest bardzo blisko mnie, jest we mnie. Te zagadnienia są w sposób niezwykły pokazywane w tych spektaklach – mówi Violetta Błasiak, prezes SPSK.
Przegląd jest wydarzeniem niezwykłym zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i dla jurorów, którzy przeżywają swoiste rekolekcje trwające cztery dni. – Emocje były niesamowite, ogromne. Nie spodziewałam się tego (…). Przeżycia duchowe, religijne… Dodatkowo gra aktorska dodaje czegoś takiego, co człowieka uskrzydla, pozwala spojrzeć na wiele rzeczy właśnie z funkcji teatru, żywego słowa, tego, co oni chcą przekazać, co młodzież w ogóle potrafi, jakie są problemy i z czym tak naprawdę muszą się dzisiaj mierzyć – dzieli się swoimi przeżyciami Agnieszka Szczepańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Elblągu, członek jury.
-Wszystko, co związane z teatrem, jest bliskie mojemu sercu. (…) Ważne jest to, że grupy podejmują wyzwanie, że biorą tekst, próbują go opracować, uruchamiają swoją wyobraźnię, uczą się też pracy razem – to wszystko niesie tak dużo dobra, że każde przedstawienie jest ważne – zaznacza Adam Hutyra, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza.
Wszyscy, którzy zasiedli w jury, zaznaczają, że jest to wielkie wyróżnienie. – To wielki zaszczyt występować w charakterze jurora w tak wspaniałym składzie zespołów z prawie całej Polski. To są, powiedziałbym, wspaniałe rekolekcje, gdzie oprócz tego, że uczymy się dobrego teatru, szkolimy i przygotowujemy kadre przyszłych widzów. Bo ci, którzy tutaj tego bakcyla dobrej sztuki na scenie złapali, to kiedyś zostaną wspaniałymi widzami… Poza tym tegoroczny temat jest bardzo ciekawy – szukać Niewidzialnego wszędzie. Przyzwyczailiśmy się, że Pan Bóg jest tylko w kościele, a podczas tego przeglądu dowiedzieliśmy się, że Pan Bóg jest wszędzie i że tego Pana Boga trzeba starać się znaleźć (…). A jest On w drugim człowieku, w kwiatku, w drzewku, w całym tym naszym świecie – dzieli się swoimi obserwacjami Wojciech Mścichowski z redakcji “Niedzieli”.
Przeglądowi Teatrów Szkolnych SPSK przyświecają rozmaite cele – od popularyzacji sztuki, teatru, poprzez kształcenie wrażliwości na słowo, po propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania i kształcenia. Przegląd z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród starszych grup wiekowych.

K. Kowal

Skip to content