VII Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów

W środę (13 września) rozpoczęła się siódma edycja Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów. Ideą organizatorów festiwalu jest przybliżenie uczestnikom tego wydarzenia bogatej działalności artystycznej rodziny Bachów na czele z jej najwybitniejszym kompozytorem – Janem Sebastianem. Festiwalowe koncerty mają stanowić intrygująca muzyczną podróż od czasów baroku aż po 21 wiek, z wykorzystaniem współczesnych przekaźników kultury.

Powołanie festiwalu muzycznego ma na celu uczynić Częstochowę ważnym ośrodkiem na mapie wydarzeń kulturalnych Polski oraz Europy, a także zainteresować jak najszerszą publiczność kulturą wysoką, bliską jednak w interpretacji współczesnemu człowiekowi.

Nazwisko Bach kojarzy się z najwybitniejszym muzykiem rodziny Bachów – Janem Sebastianem. Festiwal ma na celu ukazanie twórczości całego, liczącego niemal 300 lat rodu Bachów, w sposób zarówno klasyczny, jak i za pomocą współczesnych przekaźników kulturowych.

Piątek (15 września), godz. 19:00, sala kameralna

JAZZ KONTRA BACH

JAREK KOSTKA QUARTET
Jarek Kostka – fortepian
Jan Adamczewski – saksofony
Piotr “Max” Wiśniewski – kontrabas
Waldemar Franczyk – perkusja

“Jako pianista jazzowy, a równocześnie organista grający muzykę baroku odkryłem, że Bach jest jazzem – nie trzeba wiele zmieniać – jego muzyka swinguje! Czyż basso continuo to nic barokowe “rythm section”? A tożsamość twórcy, wykonawcy i kompozytora? Improwizacja, wymienność instrumentów, kameralność to nic tylko podobieństwa – to jedność! ” – tak o autorskim projekcie mówi Jarek Kostka, niekonwencjonalny, wszechstronny pianista jazzowy, aranżer, organista, kompozytor i nauczyciel. Świadomie operując dorobkiem minionych epok, poszukuje inspiracji w rozmaitych obszarach kulturowych. W Częstochowie razem ze swoim kwartetem przedstawi muzykę Bacha w jazzowych, chwytliwych aranżacjach.

Sobota (16 września) godz.21:00, Plac Biegańskiego

WIDOWISKO MULTIMEDIALNE

Światła, pirotechnika. kolorowe dymy i genialna muzyka klasyczna w nietypowych aranżacjach. To już tradycja więc i podczas tej edycji nie zabraknie pokazu laserowego. Widowisko multimedialne do muzyki Bachów i innych klasyków w aranżacjach pop-rock-jazz odbędzie się na placu Biegańskiego. BAROK to kolory, światła, wybuchy pirotechniczne. dymy, i oczywiście wspaniała, energetyczna muzyka. Wszystko to po zachodzie słońca w samym centrum naszego miasta. To Leż wspaniała okazja, aby spędzić wieczór z rodziną, znajomymi i oddać się wyjątkowym wrażeniom wizualnym i dźwiękowym. – Muzyka Bachów jest barwna, energiczna, piękna i co najważniejsze ponadczasowa – mówi dyrektor i pomysłodawca Festiwalu, Janusz Siadlak – I tak chcemy ją pokazać: ramię w ramię z wielkimi światłami i innymi zdumiewającymi efektami.

Niedziela (17 września) godz. 17:00, Kościół Ewangelicko-Augsburski

BAROKOWE EMOCJE

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Piotr Młynarczyk – viola da gamba
Urszula Jasiecka-Bury – klawesyn
Janusz Siadlak – dyrygent

Muzyka barokowa jest fundamentem. jej piękno leży w niuansach, kontekście historycznym i kulturowym. jest pełna emocji i przekazuje bardzo wiele, choć czasem, trzeba przysłuchać się mocniej. Żeby ją zrozumieć, trzeba jej doświadczyć, poczuć na własnej skórze. To w końcu muzyka, która powstawała w czasie, kiedy filozofia głosik, że źródłem ludzkiego poznania są wyłącznic lub przede wszystkim bodźce zmysłowe docierające do naszego umysłu ze świata zewnętrznego. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum ułatwi odbiór pięknej, lecz niełatwej muzyki przedstawiając skrupulatnie dobrany program prezentujący przekrój muzyki barokowej skupiając się na emocjach tej barwnej, bogatej epoki. Koncert przybliży słuchaczom historię muzyki barokowej, przedstawi jej niezwykłą różnorodność i z całą pewnością zachęci to dalszego zgłębiania tajników epoki empiryzmu. Koncert organizowany w ramach obchodów 500-lecia Reformacji.