W kręgu „Kultury” Jerzego Giedroycia

„Jerzy Giedroyc i jego dzieło” to wystawa poświęcona pracy wybitnego polskiego artysty oraz publicysty, a także założyciela i redaktora paryskiego miesięcznika „Kultura”. Pomysłodawcą ekspozycji, którą można było zobaczyć w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica jest Joanna Sztencel.

Jak tłumaczyła, jego głównym celem jest przede wszystkim przybliżenie sylwetki tego niezwykłego artysty.

– Skupiliśmy się na poszukiwaniu tego, kim był ten człowiek i co stworzył. Przedstawiliśmy to w telegraficznym skrócie, skupiając się głównie na zachęcaniu gości do tego, by sami poszukiwali Jerzego Giedroycia i jego dzieł. Naprawdę warto w swoim życiu poświęcić tej postaci trochę czasu, aby poczytać i pooglądać wszystko to, co zostało po tym wielkim człowieku – zachęcała Joanna Sztencel.

Wystawa miała charakter otwarty, co oznacza, że mogli ją obejrzeć wszyscy zainteresowani. Była uzupełniona o szereg informacji dotyczących życia i twórczości Jerzego Giedroycia.

– Przygotowaliśmy prezentację multimedialną o jego postaci, ponadto przytaczaliśmy wspomnienia ludzi, z którymi był związany, m.in. Czesława Miłosza czy Witolda Gombrowicza – dodała pomysłodawczyni wystawy.

Spotkanie z pomysłodawcą wystawy prowadziła dr Elżbieta Wróbel z Instytutu Literaturoznawstwa UJD w Częstochowie, przewodnicząca oddziału częstochowskiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Ekspozycja została zorganizowana w ramach spotkań Galerii Literackiej.

BNO

 

Skip to content