Widowisko muzyczne “W pracowni mistrza Jana”

We wtorek (23 maja) w Miejskim Domu Kultury, ul. Łukasińskiego 50/68 odbędzie się widowisko muzyczne pt. „W pracowni Mistrza Jana” przygotowane przez studentów Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Spektakl przenosi widzów w okres wojny trzydziestoletniej, do średniowiecznego Krakowa. Tłem historycznym dla rozgrywającego się dramatu jest widoczny konflikt społeczny między wspieraną przez króla szlachtą, a mieszczanami.

Widowisko zostało oparte na kanwie historycznych wydarzeń – zabójstwie szlachcica Andrzeja Tęczyńskiego przez tłum mieszczan krakowskich, jakie miało miejsce w 1461 roku. Zarzewiem sporu stała się odmowa pełnej zapłaty za renowację zbroi, którą ów szlachcic zlecił płatnerzowi Klemensowi oraz pobicie rzemieślnika w jego własnym domu.

W przedstawieniu pojawia się także wątek biograficzny – dzień z życia Jana Długosza, kronikopisarza, dyplomaty i wychowawcy synów królewskich.

Warto nadmienić, że Jan Długosz został ukazany nie tyle od strony historycznej, ile od ludzkiej, jako zwykły człowiek z krwi i kości. W jednej ze scen widzimy go wygrażającego szlachcie palcem, w innej krzyczącego na uczniów.

Co ciekawe, piętnastowieczne dialogi połączono z różnymi stylami muzycznymi. Średniowieczna bitwa na kije w tempie rocka, rytmy reggae i ska, w których pląsa sam Mistrz Jan zostają zwieńczone freestylowym popisem Miksera – gwiazdy częstochowskiego hip-hopu.

Premiera widowiska muzycznego „W pracowni Mistrza Jana” odniosła duży sukces.

Teraz możemy je zobaczyć w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68 w Częstochowie dnia 23 maja 2017 roku dwukrotnie o godz. 11.00 lub o godz.18.00.

WSTĘP WOLNY.

Wejściówki do zamówienia w MDK.
tel.34-323 12 79 (wew.21)
email: sekretariat@mdk.czest.pl