Wiosna w Filharmonii – Ewa Szumna w Poranku Radia Fiat

Filharmonia Częstochowska to instytucja kultury o renomowanej pozycji w muzycznym świecie. Co prawda piętno pandemii, a co za tym idzie brak widzów, również zostało tutaj odciśnięte, ale jak zapewniała w Poranku Radia Fiat Ewa Szumna z Działu Promocji Filharmonii, słuchacze ponownie chętnie przychodzą na organizowane koncerty i inne wydarzenia.
Bardzo ciekawie pod względem muzycznym zapowiada się wiosna w Filharmonii. Już w tym tygodniu wyjątkowy koncert „Henryk Mikołaj Górecki in memoriam”, zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 90-tej rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora. – Koncert co prawda nie w naszej siedzibie, ale czekamy na niego z niecierpliwością – mówiła Ewa Szumna:
– Przyznam, że emocjonalnie bardzo podchodzę do tego koncertu, gdyż muzyka Góreckiego jest mi bardzo bliska. No i myślę, że tutaj otoczenie, Bazylika Jasnogórska, zdecydowanie wpasowuje się w klimat muzyki, jaką tworzył Henryk Mikołaj Górecki. No i jest to nasz śląski kompozytor, także myślę, że bliski naszemu sercu. Do tego fantastyczny chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, przygotowany przez kierownika chóru Janusza Siadlaka. Koncertem zadyryguje Włodzimierz Siedlik, to też bardzo ważne, ponieważ jest to taka wielka postać polskiej chóralistyki. Myślę, że już wpisała się na zawsze w kanon muzyki chóralnej. No więc zapowiada się fantastycznie -czwartek, 16 marca, Bazylika Jasnogórska godz. 18:00. Przypominam, bo to też nie taka regularna pora naszych koncertów. Myślę, że bardzo warto przyjść. Ja sama z niecierpliwością czekam. Na naszym Facebooku i Instagramie można obejrzeć taki krótki trailer zapowiadający, też z muzyką z próby chóru, można posłuchać, jeśli się jeszcze nie jest do końca zaznajomionym z muzyką Góreckiego. Zachęcam, bo naprawdę warto.
Kolejne wielkie wydarzenie muzyczne odbędzie się dokładnie miesiąc później, 13 kwietnia, i będzie to wydarzenie o charakterze międzynarodowym:
– Koncert jest pod honorowym patronatem ambasadora Meksyku w Polsce. Jest to koncert z okazji 95 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Meksykiem, a Polską. Przyjeżdża specjalnie dyrygent z Meksyku, z Jukatanu, Juan Carlos i Lomonaco. Jest to dyrektor Orkiestry Jukatańskiej w Meridzie, fantastyczna postać, fantastyczny człowiek, dyrygent. Mamy z nim też regularną współpracę. Orkiestra lubi z nim pracować. W programie utwory zarówno meksykańskie, jak i polskie. I tutaj ciekawostka, ponieważ nasza orkiestra po raz pierwszy wykona koncert wiolonczelowy naszego dyrektora Adama Klocka, i sam dyrektor Adam Klocek w roli solisty-wiolonczelisty wystąpi.
Ponadto wiosną w Filharmonii Częstochowskiej będziemy mogli uczestniczyć m.in. w Koncercie Dyplomantów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, a najmłodsi melomani zapraszani są audycje umuzykalniające z cyklu „Filharmonia Dzieciom”.

 

Skip to content