Wizje polskie, wizje włoskie

DSCF8042

Obrazy, rzeźby i fotografie zostały stworzone przez dwunastu włoskich i dwunastu polskich artystów. W Sali Gobelinowej MGS w Częstochowie miał dziś (11.03) miejsce wernisaż wystawy „Visioni/Wizje”. Prezentowane prace przybyły do naszego miasta z galerii „Transvisionismo” w Castell’Arquato w prowincji Piacenza oraz z Galerii Sztuki Współczesnej „Labirint” z Krakowa.

Prace są prezentowane jednocześnie w Polsce i we Włoszech. – W Polsce wystawa miała premierę w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, potem była w Kielcach, teraz gości w Częstochowie, potem będzie jeszcze w muzeum w Gorlicach i w BWA w Zakopanem. Natomiast włoska edycja rozpoczęła się w Castell’Arquato, potem w Piacenzy i będzie dalej wędrować po Włoszech, przy czym ci sami autorzy, 24 autorów, ma swoje prace i w Polsce i we Włoszech. Są to oddzielne zestawy prac. Część włoska odwiedza galerie we Włoszech, a edycja polska odbywa się z innym zestawem prac – mówi kurator wystawy, Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin z Krakowa, Leszek Żebrowski.

Galerie w Polsce prezentują również prace własnych artystów. – My z Częstochowy prezentujemy na tej wystawie Monstfur. To znana grupa artystów, odnosząca wielkie sukcesy. Wystawie towarzyszy doskonale skonstruowany katalog opisujący wszystkich artystów. Wystawa będzie prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki do 10 kwietnia – mówi dyrektor MGS, Anna Paleczek-Szumlas.

Wystawa nie koncentruje się na wybranej szkole twórczej. Przeciwnie, stawia nacisk na dowolność stylu, na poruszanie się w obrębie dowolnych nurtów sztuki współczesnej. Artystów łączy natomiast przywiązanie do tradycji.

Krzysztof Rygalik

Skip to content