Władysław Sebyła – poeta niedoceniony

W czwartek 7 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyło się spotkanie literackie poświęcone sylwetce Władysława Sebyły – poety z okresu I połowy XX wieku, pochodzącego spod Częstochowy.

Organizatorem spotkania było Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Była to okazja uczczenia 120. rocznicy urodzin poety.

– Poety związanego z Częstochową, nie tylko dlatego, że pochodzi z Kłobucka, ale również ze względu na nasze mickiewiczowskie Towarzystwo, które jako pierwsze upominało się o pamięć Sebyły w świadomości społeczeństwa. Jeszcze w latach 60. XX wieku nasze Towarzystwo organizowało wystawy. Jedna z ostatnich miała miejsce w 1966 roku, kiedy żyła Pani Sabina Sebyłowa, żona poety – mówiła dr Elżbieta Wróbel, prof. Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wśród osób, które poruszały temat Władysława Sebyły była m.in. prof. Elżbieta Hurnik, której zdaniem Sebyła to znakomity poeta, zajmujący własne miejsce w historii literatury polskiej XX wieku.

– Jego życie zakończyła przedwczesna i tragiczna śmierć. Nie pozostawił po sobie obszernego dorobku, niemniej ten, który pozostał, jest ważny z wielu powodów. Jednym z nich jest objawienie wielkiej wrażliwości i wyobraźni. Autor podejmuje wiele wątków ukorzenionych w tradycji. Znajduje także własny wyraz do podjęcia tych wszystkich treści. Wiemy, że w jego poezji znajduje się też wątek społeczny – powiedziała prof. Elżbieta Hurnik.

Mimo że teksty Władysława Sebyły zawsze były aktualne, to przez pryzmat ostatnich wydarzeń ich aktualność nabrała innego znaczenia.

– Historia kołem się toczy, co pokazuje, że tekst, który podczas naszego spotkania wybrzmiał jako ostatni – o tupocie nóg sołdackich, odczytujemy obecnie inaczej, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Jego teksty odnoszą się do kondycji człowieka. Wiele z nich jest również poświęconych tematyce religijnej, definiujących poetę w charakterystyczny sposób – wyjaśniła prof. Katarzyna Janus, nauczyciel akademicki, zajmujący się m.in. interpretacją tekstów poetyckich.

O życiu i twórczości poety rozmawiali: dr Elżbieta Wróbel, prof. Elżbieta Hurnik, prof. Katarzyna Janus oraz dr Ewelina Mika. Konwersacje były przeplatane wierszami pisarza czytanymi przez częstochowskiego aktora – Antoniego Rota.

BNO

 

Skip to content