“Wrzesień z filmem historycznym” po raz ostatni

wojciech rotarski ipm krzysztof rygalik

We wtorek, 23 września, o godz. 17 w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ na ul. Łódzkiej odbędzie się ostatni w tym miesiącu pokaz w ramach akcji “Wrzesień z filmem historycznym”. Była to kontynuacja “Lata z filmem historycznym”. Cały cykl miał na celu przybliżyć widzom ważne wydarzenia z najnowszej historii Polaków.

Najbliższy pokaz dotyczyć będzie powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września została powołana w Warszawie Służba Zwycięstwu Polsce, która podporządkowała się potem Rządowi RP na wychodźstwie. Był to początek istnienia niezależnych od zaborców polskich struktur państwowych. Państwo polskie, mimo klęski militarnej, nie zginęło. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/filmy-ipn-1.mp3]

– wyjaśnia Wojciech Rotarski z IPN. We wtorek zostaną wyświetlone dwa obrazy. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/filmy-ipn-2.mp3]

Polskie Państwo Podziemne istniało do stycznia 1945 r., gdy na dworcu kolejowym w Częstochowie Leopold Okulicki “Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej, ale nie był to koniec wojny dla polskich żołnierzy.

Projekcje odbywają się za zaproszeniami, które są dostępne pod numerem telefonu: 603 893 780. Można je odebrać tuż przez pokazem. Wstęp do filmów wygłoszą historycy Instytutu Pamięci Narodowej – Sławomir Maślikowski i Wojciech Rotarski. Organizatorami spotkań są Stowarzyszenie “Solidarność i Niezawisłość”, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach oraz Region Częstochowski NSZZ “Solidarność”.

Krzysztof Rygalik

Skip to content