Reprezentanci Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Clatromontani zawierzyli cały zespół Matce Bożej for. Radio Fiat

22 dzień listopada, czyli liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, to święto wszystkich, którzy w Kościele posługują swoim talentem muzycznym. Co roku tego dnia ogarniamy szczególną modlitwą organistów, kantorów, schole, chóry i orkiestry. Ze względu na pandemię tegoroczne obchody święta Patronki Muzyków Kościelnych przebiegły inaczej niż zwykle.

O tym, jak wspomnienie obchodził w tym roku Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, mówiła s. Maria Bujalska:

-Z okazji tego święta ponowiliśmy nasze przyrzeczenia chóralne, które co roku chórzyści składają i składali w takim nabożeństwie przed obrazem Matki Bożej. W tym roku ze względu na trwającą pandemie i ograniczenia ilości osób, przyrzeczenia złożyli delegaci chóru. Dzięki środkom społecznego komunikowania, wszyscy ci, którzy chcieli, mogli uczestniczyć w transmisji na żywo na kanale YouTube Jasnej Góry, i włączyć się to zawierzenie siebie i chęci śpiewania dla piękna liturgii na Jasnej Górze i innych miejscach, w których mamy okazję śpiewać.

W niedzielę chór zaśpiewał podczas Mszy św. o godzinie 11:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Odnowienie chóralnych przyrzeczeń miało miejsce zaraz po Eucharystii:

-Panie Jezu Chryste, dziękujemy za łaskę powołania do służby w Twoim Kościele. Dopomóż nam dalej zaszczytne zadania pobożnie, pilnie i radośnie wypełniać. Umacniaj naszą wolę i zachowaj od zniechęcenia. Święta Maryjo Służebnico Pana, święta Cecylio, wstawiajcie się za nami. Amen. 

W tegoroczne obchody wspomnienia Patronki Muzyków Kościelnych wpisał się jeszcze jeden istotny punkt:

-Śpiewaliśmy także podczas Apelu Jasnogórskiego, w przeddzień, w sobotę. Też dzień bardzo ważny, bo wspomnienie ofiarowania NMP. I my właśnie przez ten śpiew podczas Apelu powierzaliśmy nasze życie Bogu, tak jak życie Maryi zostało powierzone Bogu przez rodziców Matki Bożej.

Jako chór jasnogórski, Pueri Claromontani często włącza się swoim śpiewem w ogólnopolskie transmisje nabożeństw z Narodowego Sanktuarium. W rozmowie z Radiem Fiat s. Maria Bujalska podkreśliła istotną rolę mediów w pielęgnowaniu życia religijnego w czasach koronawirusa:

-W tym czasie pandemii możemy docenić dobrodziejstwo środków społecznego komunikowania, dzięki którym, pomimo wielu konieczności izolacji, możemy być razem. Myślę, że to też dobry czas, żeby dziękować Panu Bogu za te środki społecznego komunikowania. Dobry czas, by prosić Boga, by te środki zawsze przekazywały prawdę i piękno i modlić się za tych, którzy przy tych środkach pracują.

Także w niedzielę, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze miała miejsce specjalna Msza w intencji muzyków kościelnych. Swoje dziewięćdziesięciolecie świętował męski chór “Pochodnia”. Na zakończenie Eucharystii o. Nikodem Kilnar dokonał aktu zawierzenia wszystkich muzyków kościelnych w Polsce.

JS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content