W sobotę, 12 listopada w Muzeum Monet i Medali odbyło się spotkanie z europosłanką – Beatą Kempą, a także z twórcami filmu ,,Tobiasz” z krakowskiego Teatru Exit.

Organizatorką spotkania była Monika Fajer. O jednym z powodów wydarzenia mówi dyrektor muzeum, Krzysztof Witkowski:

Fundacja Moniki Fajer postanowiła, że pomoże utalentowanej dziewczynce z Krakowa, potrzebującej wózka inwalidzkiego, na który jej podopiecznych nie było stać. Udało się tego dokonać, ten wózek dzisiaj zostanie przekazany.

Monika Fajer zwróciła uwagę na tematy, poruszane podczas panelu dyskusyjnego, będącego częścią spotkania:

Będziemy rozmawiali o wartościach rodziny, a także o tym, byśmy swój czas poświęcali nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Bowiem nie jest ważne tylko to, by nasza rodzina, dzieci były zdrowe, ale by dawać siebie ludziom. Dla mnie każdy dzień jest cudem, szczególnie, gdy mogę komuś pomóc. Ważnym jest, byśmy nauczyli się to dostrzegać, tę wyjątkowość każdej chwili.

Nadzieja oraz pomaganie – to tematy, które stanowiły meritum wypowiedzi europosłanki Beaty Kempy podczas wizyty w muzeum.

Od zawsze byłam człowiekiem nadziei – zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym, choć bywało różnie. Nadzieja zawsze stanowi dla mnie motor napędowy do dalszych działań. Pomaganie natomiast pozostawiło wiele atencji dla mojego urzędu ostatniego, przed pójściem do Brukseli, czyli wtedy, gdy byłam ministrem ds. pomocy humanitarnej i wcześniej, gdy przez 15 lat pełniłam stanowisko kuratora sądowego. To doświadczenie nauczyło mnie zawsze stać w gotowości, by podać rękę drugiemu człowiekowi.

Dlaczego ,,Tobiasz” jest produkcją wyjątkową? Na ten temat opowiada Maciej Sikorski, twórca i reżyser filmu:

,,Tobiasz” to film na motywach biblijnej księgi. Jest to szczególny film, bowiem główne role grają w nim aktorzy niepełnosprawni z Teatru Exit. Po projekcji filmu następuje rozmowa. Zależy nam na tym, by po projekcji rozmawiać z naszymi widzami, bardzo ważna jest dla nas ta konwersacja. Filmy tworzone przez nas nie są umieszczane w przestrzeni internetu czy telewizji, obraliśmy sobie wyłącznie konwencję projekcji i spotkań, które są dla nas najcenniejsze.

Na zakończenie spotkania, po projekcji filmu oraz panelu dyskusyjnym, goście mogli obejrzeć występ Koła Gospodyń Wiejskich „Zdrowa” .

LN

Galeria: Radio Fiat

Wyjątkowi goście w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Skip to content