Wystawa Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej

Fot. Radio Fiat

Po blisko dwuletniej przerwie, spowodowanej pracami renowacyjno-konserwatorskimi, obrazy Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej wróciły do Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego. Dzieła artystki, nazywanej polskim Nikiforem, już niedługo będzie można zobaczyć w Pawilonie Wystawowym. Wernisaż odbędzie się w formie online.

Janina Plucińska-Zembrzuska urodziła się w Częstochowie w 1922 roku. Choć w swoim życiu wycierpiała wiele, ponad wszystkie trudy umiłowała pracę twórczą. Pracowała nad lekką ręką i dobrą kreską. Zostawiła po sobie około 800 prac, które wyrażają ludzkie uczucia i emocje, a czasem więź człowieka z Bogiem. Renowację i oprawienie części dzieł artystki umożliwił projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Gminy Miasta Częstochowy – wyjaśnia Ewelina Mędrala-Młyńska z Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

– Projekt „Janina Plucińska-Zembrzuska. Konserwacja kolekcji” trwał dwa lata. Zakładał prace renowacyjno-konserwatorskie 122 obrazów artystki. Większość z dzieł została wykonana przy użyciu materiałów nietrwałych, a niewłaściwe ich przechowywanie, przez całe dekady, mocno zniszczyło obiekty. Część z nich jest już w alarmująco złym stanie i konieczna jest natychmiastowa konserwacja. Niewielka część kolekcji trafiła do Muzeum Częstochowskiego na przełomie lat 1989 i 1990. W 2012 roku okazało się, że duża część artystycznego dorobku Plucińskiej-Zembrzuskiej niszczeje w przeznaczonym do wyburzenia rodzinnym domu artystki. Wtedy też rozpoczęto starania o pozyskanie ich do zbiorów muzealnych, co ostatecznie udało się w 2017 roku. Od tej pory jesteśmy jedynym muzeum w Polsce, które posiada jakiekolwiek dzieła tej wybitnej, częstochowskiej artystki.

Za odnowienie obrazów odpowiedzialna była konserwator zabytków Paulina Taranek.

– Kolekcja obejmuje bardzo szeroki zakres prac konserwatorskich. Mamy tutaj do czynienia z bardzo różnymi materiałami, ponieważ artystka tworzyła obrazy na płytach aluminiowych, kliszach, różnego rodzaju papierach. Tworzyła też w różnych technikach – kolażu, metod autorskich (np. połączenia z folią). Używała farb olejnych, akwareli, tuszy oraz materiałów rysunkowych. Zależało nam, aby doprowadzić te prace do dobrego stanu technicznego oraz estetycznego.

Zgodnie z postanowieniem rządu, wszystkie placówki kultury w Polsce pozostają zamknięte do 29 listopada. Efekt tytanicznej pracy konserwatorskiej częstochowianie będą mogli więc podziwiać w wersji online na stronie Muzeum Częstochowskiego. O konkretnej dacie wernisażu poinformujemy.

ABK