W szklanym obiekcie, mieszczącym się na częstochowskim Starym Rynku, można obejrzeć nową wystawę. Prace grupy Urban Sketchers Poland stworzone są we współczesnym nurcie rysunkowym. Wernisaż odbył się 23 października.

Idea tworzenia w ramach tzw. urban sketchingu to rysowanie „na żywo” z wykorzystaniem miejskich lokalizacji. Uczestnicy artystycznych spotkań biorą udział w pewnego rodzaju plenerze, połączonym z działaniami typu flash mob. Jak tłumaczy Justyna Wojnowska, administrator grupy Urban Sketchers Poland – pomysł takiego tworzenia sztuki zrodził się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawił się natomiast 5 lat temu:

– Wiele osób nie wie jeszcze, że coś takiego urban sketching istnieje. Plener kojarzy im się z rozłożoną sztalugą, dużym formatem oraz dużą ilością materiału. Tutaj chodzi o to, aby wziąć mniejszy format, szkicownik mieszczący się w torebce. Rzeczy, którymi można narysować coś szybko. Chodzi o to, aby rysować na miejscu. W lokalizacji, a nie ze zdjęcia, czy też z „głowy”.

Dzieła prezentowane w obiekcie na Starym Rynku to miejsca, uchwycone przez twórców w różnych miastach Polski oraz zagranicy. Jak tłumaczy Anita Grobelak z grupy artystycznej Atina, odpowiedzialnej za organizację wystawy w Częstochowie – urban sketching to pewna forma reportażu:

– Chodzi o to, aby uchwycić coś, co w danej chwili się wydarzyło. Może to być przejazd na rowerze jakiejś osoby, rozmowa, bieg. Elementy reportażowe są jak najbardziej na miejscu. W tym obiekcie mamy prace artystów z Polski oraz innych krajów.

Członkinią grupy Urban Sketchers Poland jest m.in. Monika Hartman, dla której sztuka to możliwość opowiedzenia o swoich najgłębszych pragnieniach, których nie da się wyrazić w sposób werbalny. Jak mówi urban sketching to wspaniała inicjatywa:

– Założeniem tej twórczości jest to, że powstaje ona w jednym miejscu. Jest też spontaniczna. Prace są twórczością związaną z przestrzenią miejską oraz ujęciem chwili. To wspaniała inicjatywa.

Pierwszy urban sketching w Częstochowie odbył się w 2018 roku. Teraz, na wspólne tworzenie, artyści umówili się 23 oraz 24 października w szklanym obiekcie na częstochowskim Starym Rynku.

Wystawę grupy Urban Sketchers Poland można natomiast oglądać do 5 listopada w Kawiarni Alternatywa 21.

ABK

Skip to content