27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater stanowi przestrzeń, w której dźwięki i brzmienia z całego świata znajdują swoją enklawę i współgrają z innymi. Kolejny z cyklu koncertów przypominał o trzech największych religiach monoteistycznych, chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Irański zespół Banu wraz z Maryam Akhondy’m zaprezentował w kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie tradycyjne perskie pieśni, na co dzień wykonywane przez tamtejsze kobiety w czasie ślubu, przy pracy, czy innych, lokalnych obrzędach.

Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor festiwalu, podkreśliła, że w programie Gaude Mater jest także miejsce na egzotykę i religijną różnorodność:

– Koncert z udziałem gości irańskich odbył się najpierw w Toruniu, to był ich pierwszy koncert w ramach festiwalu. Bardzo tam podobał się publiczności, podziwiano zarówno piękną, wokalną interpretację pieśni perskich przez chór kobiecy, ale również niesamowitą grę na instrumentach przez mężczyzn. Muzyka irańska, która zabrzmiała, to tak naprawdę muzyka perska, więc sięgająca do tych najstarszych tradycji.

Wśród publiczności była dr Katarzyna Janus, z Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie:

– Właściwie jestem na każdym koncercie tej edycji. Pojawia się bardzo wiele ciekawych nazwisk, to naprawdę uczta dla koneserów. W tym roku wyjątkowy był także Koncert Inauguracyjny.

Koncert „Z tradycji perskiej” irańskiego zespołu Banu zainteresował wielu częstochowian. Także tych, którzy nie opuścili ani jednej edycji festiwalu Gaude Mater:

– To wielkie wydarzenie, z uwagi na to, że to już dwudziesta siódma odsłona festiwalu. A że jest to festiwal międzynarodowy, my, jako częstochowianie, bardzo się cieszymy, że tak długo trwa. Dla nas to jest wielkie święto. Z przyjemnością przychodzimy na koncerty, z ciekawością słuchamy i podziwiamy egzotykę, dla nas to jest coś nowego.

Muzyka sakralna jest źródłem wielu inspiracji i kryje w sobie brzmienia, jakie warto odkrywać. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater po raz dwudziesty siódmy daje częstochowianom możliwość poznania, obcowania i delektowania się dźwiękami ze wszystkich stron świata prezentując kulturowe i sakralne, niewyczerpane bogactwo.

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content