Z zimą na TY

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater pojawiła się nowa wystawa. Obrazy artystów Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza to efekt zimowego pleneru malarskiego w Złotym Potoku.

Otwarta przestrzeń pod gołym niebem jako miejsce i temat pracy artysty to cel corocznych wyjazdów na plenery. Jak mówi Ewa Powroźnik, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Dudy-Gracza, bezpośredni kontakt z naturą najlepiej inspiruje, a plenery to również aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu oraz integracja ze środowiskiem artystycznym.

– Od wielu lat jeździmy na plener malarski do Złotego Potoku. „Z zimą na Ty” to hasło tegorocznego wyjazdu, który odbył się w okresie ferii. Niestety zimy na dworze nie było, ale wyobraźnia zdziałała cuda. Powstało wiele pięknych prac, które zobaczyć można w Gaude Mater.

Każdy z artystów namalował zimowy pejzaż według własnej koncepcji. Jak tłumaczy Teresa Malczewska, kurator pleneru, obrazy, choć namalowane w podobnych miejscach, są bardzo różnorodne, a każdy z nich nasycony jest wieloma pięknymi barwami.

– Plener odbywał się w dniach od 12 do 19 stycznia. Oprócz intensywnej pracy przy sztalugach czas poświęcaliśmy na zwiedzanie okolic, spacery, spotkania koleżeńskie czy rozrywkowe. Zorganizowaliśmy turniej wiedzy o sztuce, gry towarzyskie, także było bardzo przyjemnie. Niestety zima sprawiła nam psikus i śniegu nie było. Musieliśmy więc malować wyobraźnią. Powstałe prace są na bardzo wysokim poziomie. Z roku na rok są coraz lepsze. Kolejny plener planowany jest w czerwcu, jednak tym razem nad morzem.

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza istnieje od 1981 roku. Organizuje wystawy plastyczne, plenery i spotkania z ciekawymi twórcami sztuki. Z okazji 30-lecia działalności artyści nagrodzeni zostali Honorową Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

ABK