Zaduszki Artystyczne w parafii św. Józefa

Fot. Darek Madejski

To już tradycja, że w Częstochowie odbywają się Zaduszki Artystyczne. W tym roku, choć bez uroczystego koncertu, istota wydarzenia została zachowana. Wierni modlili się w intencji zmarłych twórców kultury regionu częstochowskiego podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa Rzemieślnika na Rakowie. Eucharystii przewodniczył bp senior Antoni Długosz.

2 listopada Kościół katolicki obchodził wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Jak co roku częstochowskie środowisko artystyczne, muzycznie modliło się za swoich przyjaciół. Jak mówi Dariusz Madejski z Ośrodka Muzyki Liturgicznej, choć koronawirus pokrzyżował plan organizacji koncertu z udziałem gości, najważniejsze pozostało – modlitwa za zmarłych o wieczne życie w niebie.

– Chcemy trochę przeciwdziałać temu trendowi, żeby wszystko zamykać, odwoływać. Razem z ks. Mikołajem Węgrzynem i ks. Mateuszem Ociepką (którzy również nadzorują Zaduszki Artystyczne) ustaliliśmy, że nie odwołamy wydarzenia. W tym roku było kameralnie, ale najważniejsze się nie zmieniło – modlitwa za tych, którzy najbardziej jej potrzebują.

Zaduszki Artystyczne to wyjątkowa chwila, kiedy wspominani są nieżyjący już twórcy kultury. Podczas homilii bp senior Antoni Długosz podkreślił, że ludzkie życie nie kończy się na ziemi. Wspomnienie bliskich zmarłych pozostaje w pamięci do czasu ponownego spotkania w Królestwie Niebieskim.

– Wszystkie uroczystości związane z „żyjącymi zmarłymi” występują w kontekście naszego udziału w Eucharystii. Tak się dzieje, ponieważ podczas Mszy św. uobecnia się Jezusowa śmierć oraz zmartwychwstanie. Jesteśmy więc świadkami wielkiego wydarzenia, które zabieramy ze sobą. Skoro Chrystus zmartwychwstał, my także – z tymi, którzy uprzedzili nas w drodze do wieczności. Niech ta nadzieja i prawda nam towarzyszy. Jezus jest naszą drogą, prawdą i życiem.

„Zaduszki artystyczne” po raz pierwszy odbyły się 4 listopada 2001 roku. Pomysłodawcą i twórcą był ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 roku podczas pielgrzymki dziękczynnej środowisk twórczych za pontyfikat Jana Pawła II do Rzymu.

ABK