2 listopada w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych w kościele pw. św. Józefa odbyły się Zaduszki Artystyczne. Miały one na celu wspomnienie i modlitwę za wszystkich zmarłych związanych z częstochowskim środowiskiem artystycznym. Mszę Św. odprawił bp Antoni Długosz.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 19 Mszą Św. po której nastąpiły wypominki, w trakcie których odczytano nazwiska zmarłych częstochowskich artystów. Następnie licznie zebrani wierni mogli zobaczyć spektakl słowno-muzyczny pt. „Światłość kontra ciemność” na podstawie sztuki „Sen Geroncjusza” kard. Jana Henryka Newmana. Reżyserem spektaklu była Magda Pietrulewicz.

– Tekst, na podstawie którego powstał dzisiejszy spektakl, z racji zawartych w nim treści i czasu, w którym został napisany, na pewno jest trudny. Spektakl jest mocno teatralny, ale odnajdziemy w nim również wiele ciekawych elementów muzycznych. Chór z akompaniamentem kwartetu smyczkowego nadaje nastroju skłaniającego do zadumy. Nie zapominany, że najważniejszym elementem jest dzisiaj modlitwa za naszych kolegów, którzy już odeszli – mówiła Magda Pietrulewicz, organizatorka i reżyser spektaklu.

Główną rolę na scenie odgrywał Adam Hutyra, któremu towarzyszyli częstochowscy artyści, kwartet smyczkowy i chór pod dyrygenturą Dariusza Madejskiego. Chór upiększał śpiewem również Mszę Św. poprzedzającą spektakl.

– Najważniejsza dzisiaj jest modlitwa za zmarłych artystów. Żeby Ci którzy żyją, pamiętali tych, którzy odeszli. Lista osób, wyczytywanych co roku podczas Zaduszek, jest coraz większa i tym bardziej zobowiązuje nas to do pamięci i modlitwy. Cieszę się widząc, że całe środowisko, które bierze udział w tej uroczystości integruje się i łączy razem w modlitwie – mówił ks. Mateusz Ociepka, organizator.

Pierwsze Zaduszki Artystyczne były organizowane przez zmarłego już ks. Grzegorza Ułamka, który był ich pomysłodawcą.

Skip to content