Koncert, Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”/fot. Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na koncert patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W repertuarze znajdą się najpiękniejsze pieśni, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom o charakterze wojskowym, rocznicom związanym z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi polskiej historii oraz świętom państwowym.

Z powodów epidemicznych wydarzenie transmitowane będzie w internecie. Początek już 1 marca o godz. 18.30. Jak mówi Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – koncert chóru i orkiestry ku czci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem szacunku i podziękowaniem za ich niestrudzoną walkę dla Ojczyzny:

– Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uczestniczy w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” niemal od samego początku. Przypomnę, że to święto ma już 10 lat. Koncertowaliśmy w wielu miejscach Polski, również współpracując z Wojskiem Polskim. Udział w obchodach święta jest więc dla nas czymś oczywistym. Z powodów epidemicznych koncert odbędzie się w formie on-line.

Koncert rozpocznie popularna pieśń partyzancka „Rozszumiały się wierzby płaczące” w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego:

– W programie znajdą się także m.in. „Pieśń o Ojczyźnie” z muzyką Stanisława Hadyny i słowami Zdzisława Pyzika, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w oryginalnym opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Krajowej” opracowany na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego, „Jak długo w sercach naszych” oraz popularna pieśń wojskowa „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wśród utworów dedykowanych Żołnierzom Wyklętym zabrzmią także najbardziej popularne pieśni okresu Powstania Warszawskiego, które Zespół „Śląsk” po raz pierwszy przygotował kilka lat temu z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka”. W finale zabrzmią także: pieśń „Boże coś Polskę” oraz „Mazurek Dąbrowskiego”.

Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej w siedzibie Zespołu „Śląsk” dostępna będzie na Facebooku Zespołu oraz kanale YouTube.

ABK

Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych
Skip to content