15 października, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbył się IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów. Tegorocznej edycji przyświecało hasło ,,Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.”.

Co oznacza motto zlotu w kontekście wydarzenia? Na to pytanie odpowiada dyrektor Muzeum, Krzysztof Witkowski:

– Słowa te wypowiedział Jan Paweł II, będąc w Hiroszimie. Są nader aktualne, zważywszy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. W tamtejszym muzeum jest wpis papieża Polaka, właśnie zawierający to zdanie.

Dlaczego warto kolekcjonować przedmioty? Na to pytanie odpowiada częstochowski kolekcjoner i antykwariusz, Zbigniew Biernacki:

– To moje zainteresowanie od młodości. Zbierałem widokówki, znaczki, guziki itp. Czy warto zbierać? Oczywiście, że tak! Zbieranie pozwala poznać nowych ludzi, podczas zlotów czy przedmiotów, które dziś już nie nadają się do codziennego użytku, a niegdyś stanowiły nieodłączny element życia.

Tegoroczny zlot połączony był z obchodami 60-lecia Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Stowarzyszenie naukowo-kulturalne, zrzesza miłośników numizmatyki, falerystyki i medalierstwa oraz podobnych dziedzin kolekcjonerskich.

LN

Galeria:Radio Fiat

IX Ogólnopolski Zlot Kolekcjonerów

Skip to content