Znani artyści na Jasnej Górze. Zaśpiewali z całą Polską dla św. Jana Pawła II

Justyna Steczkowska na Jasnej Górze podczas koncertu “Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II” źródło: TVP

W przededniu 100. urodzin św. Jana Pawła II Telewizja Polska zorganizowała koncert poświęcony pamięci Papieża Polaka. Występy znanych polskich artystów były transmitowane z pięciu miast. Jedną z lokalizacji wydarzenia była Częstochowa. W bazylice jasnogórskiej wystąpili m.in.: Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski i Andrzej Lampert. Nasz reporter uczestniczył w próbach i przygotowaniach do koncertu.

Chór filharmonii częstochowskiej “Collegium Cantorum” także naznaczył program swoją obecnością. Dyrygent Janusz Siadlak podkreślił, że to ważne wydarzenie w historii zespołu:

-Ma to dla nas znaczenie kolosalne. Ja ze swoim chórem wielokrotnie brałem udział w uroczystościach papieskich. Dla nas to kolejny etap przeżyć duchowych. To też wielkie przedsięwzięcie. Transmisja z pięciu sanktuariów ważnych dla Polski i dla naszego papieża. Odbieram ten koncert jako wydarzenie emocjonalne. 

W rozmowie z Radiem Fiat Justyna Steczkowska podkreśliła silny wpływ św. Jana Pawła II na losy Polski i Polaków:

-Jest symbolem wolności. To On dał nam wtedy, żyjącym w komunistycznym kraju, bardzo dużo. Powiedział, że możemy żyć inaczej. Mówił o wolności, jeździł po świecie, łączył ludzi z różnych religii. Szanował inne wyznania. Dla mnie zawsze był i pozostanie wielkim człowiekiem. Myślę, że dostał ważną misję do spełnienia w życiu i w stu procentach ją wykonał.

Artystka zaznaczyła także swoją radość z występu na Jasnej Górze. Zwróciła uwagę na szczególne walory artystyczne Duchowej Stolicy Polski:

-Cieszę się, że mogę tu zaśpiewać. To jest tak piękne miejsce, pełne niezwykłego ludzkiego talentu i wyobraźni. Te ozdoby, rzeźby… To jest jeden z piękniejszych kościołów na świecie. Odwiedziłam ich mnóstwo i w wielu śpiewałam, więc wiem, że Jasna Góra to naprawdę wyjątkowe miejsce.

Kolejnym wokalistą, który wystąpił w Częstochowie był Piotr Cugowski. Wypowiadając się dla Radia Fiat określił śmierć św. Jana Pawła II jako “wielką wyrwę” w naszym narodzie. Podkreślił także, że występ w częstochowskim sanktuarium to dla niego duże duchowe przeżycie.

Również Andrzej Lampert zwrócił uwagę na niezwykłość koncertu:

-To wspaniałe wydarzenie. Jubileusz 100. urodzin Jana Pawła II to coś rzeczywiście wyjątkowego dla mnie i dla mojej rodziny. Cieszę się, że jako muzyk, wokalista, mogę włączyć się w świętowanie.

Wizyta na Jasnej Górze była dla niego pomocą w rozwoju duchowym i zacieśnianiu swoich więzi z Matką Boską:

-Cieszę się podwójnie, ponieważ próbuję się zbliżyć do rozumienia Matki Bożej. Próbuję jej zawierzyć moje życie. Na pewno przede mną długa droga, ale jestem dobrej myśli. Robię pierwszy poważny krok. Zbliżam się do większego uznania jej w swoim życiu. Próbuję cały czas bardziej rozumieć znaczenie Matki Bożej. Próbuję z nią bardziej żyć. Przyznaję, że nie jest to łatwe, ale bardzo mi na tym zależy. Wiem, że to jest dla mnie i moich bliskich jedyna droga do poznania Boga. Po 38 latach życia jestem bardziej tego świadomy i wybieram ten kierunek świadomie.

Artysta wykonał Ave Maria Charles’a Gounoda:

-To tekst, który wybrzmiewa tutaj codziennie o godzinie 21 podczas Apelu Jasnogórskiego. Różaniec, ‘Zdrowaś Maryjo łaski pełna’, coś dla mnie wyjątkowego.

Dyrygent chóru “Collegium Cantorum” Janusz Siadlak zaznaczył dużą rolę artyzmu w przedstawianiu światu papieskiego przesłania:

-“Miłujcie się wzajemnie” to pierwsze słowa naszej pieśni, do której muzykę napisał znakomity Marcin Pospieszalski. W bardzo pięknej harmonii ta muzyka się toczy, snuje, w różnych odcieniach i kolorach. I myślę, że to przesłanie papieskie wybrzmi w dzisiejszych czasach szczególnie donośnie.

Częstochowską część koncertu “Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II” poprowadziła Marta Manowska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Prowadzący całość koncertu Tomasz Wolny, ze studia w Warszawie łączył się na żywo także z Wadowicami, Krakowem i Gdańskiem. W miejscach tych wystąpili m. in.: Anna Wyszkoni, Natalia Kukulska, Golec uOrkiestra, Kamil Bednarek, Andrzej Piaseczny, Roksana Węgiel, Ryszard Rynkowski oraz Sound &Grace.

Jakub Szewczyk