Fot. Radio Fiat

W poniedziałek 5 grudnia w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku miało miejsce uroczyste poświęcenie sztandaru Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Był to jeden z elementów obchodów 100-lecia istnienia placówki, która jest jedną z najstarszych szkół w Radomsku.

Poświęcenie sztandaru miało miejsce podczas Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii skierowanej głównie do młodych duchowny przybliżył postać patrona szkoły, którą jest Władysław Reymont.

– […] Reymont dużo czasu spędzał na kolei, ponieważ tam pracował, m.in. jako dyżurny ruchu. Kiedy czasem było mu nudno, bo pociągi nie jeździły wtedy tak często, jak teraz, to pisał książki. Jego pierwszą popularną książką był reportaż pieszej pielgrzymki z Warszawy na Jasną Górę. Przeszedł tę pielgrzymkę i zdał sobie sprawę, że idąc do Częstochowy, tak naprawdę szedł do nieba […] – powiedział bp Andrzej Przybylski.

100 lat istnienia szkoły to historia i tradycja, którą nie każda szkoła może się poszczycić. Tym bardziej istotne jest, by okazać wdzięczność Bogu, uczestnicząc w Nabożeństwie.

– To doskonała okazja, by tu przyjść i podziękować za to sto lat, a także za wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do tego, że tak dużo osób uczęszczających do tej szkoły poszło w świat. Uczyło się tu wiele wybitnych jednostek i osobowości, które kształtowały w tym miejscu swoje człowieczeństwo i sumienie. Jest za co dziękować – mówił ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku.

Izabela Iwanowicz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku zaznaczyła, że z okazji okrągłej rocznicy przygotowano dużo atrakcji, skierowanych głównie do uczniów.

– Już wcześniej organizowaliśmy liczne konkursy, takie, jak Dyktando Reymontowskie czy Czytanie z Mistrzem. Nasza szkoła jest drugą najstarszą w tym mieście, zaraz po Szkole Podstawowej nr 2 – wyjaśniła dyrektorka.

Szkoła uczestniczyła w rocznicowych obchodach przez miniony rok. W najbliższym czasie będzie mieć miejsce podsumowanie dotychczasowych przedsięwzięć.

– Stulecie to obchodzimy przez cały rok, organizując sukcesywnie różne imprezy towarzyszące. Dziś spotkaliśmy się w kościele, aby poświęcić sztandar, który został odnowiony po 50 latach. Chcemy, by służył nam przez kolejne sto lat lub dłużej. W najbliższy czwartek będziemy obchodzić galę podsumowującą cały rok. Pragniemy na niej gościć m.in. naszych absolwentów i emerytowanych nauczycieli – wyjaśniła Eliza Molik, wicedyrektor placówki.

W Mszy św. uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele placówki. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz, m.in. Małgorzata Kańska-Kipigroch – zastępca prezydenta miasta oraz Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

100 lat PSP nr 4 w Radomsku

Skip to content