21 października korekta rozkładu jazdy PKP

W najbliższą niedzielę (21.10) wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W większości przypadków będzie to oznaczać dalszy ciąg prac podjętych podczas poprzedniej korekty – kontynuowane będą m.in. prace na liniach S1, S5 i S7.

Z utrudnieniami powinni się liczyć szczególnie podróżni linii S1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, S5 na odcinku Żywiec – Zwardoń oraz linii S7 pomiędzy Rybnikiem a Suminą. Do 20 listopada kontynuowane będą również prace pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami, gdzie zamiast wszystkich pociągów Kolei Śląskich kursują autobusy zastępcze.

Na linii S1 część pociągów będzie nadal kursować objazdem przez Mirów, z pominięciem Korwinowa. Podobnie jak w poprzednim okresie zamknięciowym, pociąg przyspieszony Biegański będzie odwołany w obu kierunkach, a kursy czterech pociągów zostaną skrócone do Zawiercia. Powyższe utrudnienia wynikają z konieczności dostosowania się do ruchu jednotorowego na odcinku Częstochowa Raków – Poraj oraz Myszków – Zawiercie. Ze względu na zbyt długi czas przejazdu autobusów zastępczych za skrócone pociągi nie będzie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Zamiast tego Koleje Śląskie będą się starały kierować do obsługi połączeń na linii S1 swój najbardziej pojemny tabor.

Miłą informacją dla użytkowników linii S1 może być natomiast wiadomość o podtrzymaniu części postojów na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. Pasażerowie będą mogli skorzystać z 8 pociągów zatrzymujących się na tym przystanku każdego dnia.

Dobra wiadomość czeka również na podróżnych z linii S5 – od 15 listopada zostanie bowiem przywrócony pełny ruch pociągów na tej linii. Do tego czasu w związku z pracami inwestycyjnymi PKP PLK za wszystkie pociągi na odcinku Żywiec – Zwardoń będą kursować autobusy zastępcze. W listopadzie pociągi powrócą na jeszcze jedną linię, gdzie w związku z remontami od dłuższego czasu część przejazdów była realizowana z wykorzystaniem autobusów zastępczych. Mowa tutaj o linii S58 na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn. Pociągi powinny powrócić na tę relację od 21 listopada.

Ze znacznymi utrudnieniami będą się musieli liczyć natomiast pasażerowie linii S7 i S71 na odcinku Rybnik – Sumina. W związku z pracami na stacji Sumina do 31 października pociągi będą kursować drogą okrężną przez Jejkowice. Pominięte przystanki – Rybnik Towarowy, Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Rydułtowy, Łuków Śląski, Sumina Wieś oraz Sumina – będą obsługiwane przez Zastępczą Komunikacją Autobusową. Przez trzy dni – 26, 27 oraz 28 października pociągi będą omijały stacje pomiędzy Mikołowem Jamną a Orzeszem, a w zamian będą zatrzymywać się na stacjach: Tychy, Łaziska Średnie oraz Orzesze Miasto. Pominięte stacje będą obsługiwane przez zastępczą komunikację autobusową kursującą w relacji Katowice – Orzesze Jaśkowice. Dodatkowo od 1 listopada na stacji Sumina dla pasażerów nie będzie dostępna krawędź peronowa, przez co nie będzie możliwe wsiadanie i wysiadanie z pociągu na tym przystanku. Najbliższy postój odbędzie się w Górkach Śląskich.
Drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed niedzielnymi wycieczkami czy poniedziałkowym wyjściem do pracy. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. na stronie internetowej przewoźnika w zakładce Rozkład jazdy.

Korekta wprowadzana 21 października będzie ostatnią zmianą w ramach tegorocznego rozkładu jazdy. Ten rozkład zamknięciowy będzie obowiązywać do 9 grudnia, kiedy to wejdzie w życie całkiem nowy rozkład jazdy. Już teraz wiadomo, że Koleje Śląskie szykują w nim kilka ciekawych niespodzianek dla swoich podróżnych – w tym m.in. zupełnie nowe połączenia weekendowe z Gliwic do Wisły przez Rybnik.