awiecwojna

Samoloty pojawiły się na wieluńskim niebie o 4.40 rano. Wieluń był pierwszym miastem zbombardowanym przez wojska niemieckie 1 września 1939 r. Tam właśnie o 4.40 we wtorek 1 września odbędzie się uroczystość przy pomniku upamiętniającym ofiary bombardowania oraz przekazanie Znicza Pokoju i Pojednania sztafecie z Ostrzeszowa.

– Właściwie te obchody będziemy rozpoczynać już 31 sierpnia o godz. 18.00 z lotniska pod Opolem, skąd startowały samoloty, które zbombardowały nasze miasto. Wyruszy stamtąd sztafeta, po raz pierwszy przez nas organizowana, sztafeta całonocna, która obiegnie do Wielunia właśnie o godz. 4.40 – mówi Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia. Zapaleniu Znicza Pokoju i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi będzie towarzyszył specjalny gość. – Symboliczne jest to, że tę sztafetę rozpocznie burmistrz naszego miasta partnerskiego z Niemiec dodaje Paweł Okrasa.

Do dziś nie jest to potwierdzone, ale jest możliwe, że 1 września Wieluń odwiedzi Prezydent RP, Andrzej Duda.

Po inauguracji roku szkolnego nastąpi uroczyste spotkanie Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy i Starosty Wieluńskiego Andrzeja Stępnia z Kombatantami i Świadkami bombardowania Wielunia w 1939 r. O 17.00 odbędzie się natomiast Msza św. na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary pod przewodnictwem ks. abp Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.

W Częstochowie obchody 76. rocznica wybuchu II Wojny Światowej odbędą się 1 września o godz. 10.00 na Plac Pamięci Narodowej. Organizatorami są Związek Inwalidów Wojennych Zarząd Okręgowy oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Natomiast 2 września o godz. 17.00 uczczenie poległych żołnierzy będzie miało miejsce na Cmentarzu Kule. – W kaplicy cmentarnej odbędzie się Msza św. w intencji żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych we Wrześniu ’39 roku w obronie Częstochowy – mówi Adam Kurus, częstochowski historyk. – Natomiast po Mszy odbędzie się przemarsz na kwaterę żołnierzy poległych w ’39 roku, żołnierzy Wojska Polskiego.

Mszę św. będzie koncelebrował ks. abp Wacław Depo. Na kwaterze żołnierskiej zostaną odczytane nazwisko zarówno poległych tam żołnierzy, jak i tych, których miejsce spoczynku nie jest znane. Będzie to apel poległych.

– Co trzeba podkreślić, będzie to pierwszy raz, kiedy władze miasta, mieszkańcy również, będą tutaj gościć z okazji rocznicy walk 7 Dywizji Piechoty w obronie Częstochowy, bo nigdy władze nie odwiedzały tej kwatery w rocznicę walk wrześniowych – dodaje Adam Kurus, zaznaczając, że nie dotyczy to indywidualnych mieszkańców.

Krzysztof Rygalik

Skip to content