„Architektura Mojego KrajOBRAZU” – konkurs rozstrzygnięty

Blisko 150 uczestników z Częstochowy i okolic wzięło udział w XIX Wojewódzkim Konkursie „Architektura Mojego KrajOBRAZU”. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce w czwartek 28 października w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Konkurs miał charakter otwarty i był skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych z województwa śląskiego. Jak przekonuje jego koordynator Janusz Koniecki, tegoroczna odsłona cieszyła się dużym zainteresowaniem i stała na tak wysokim poziomie, że trudno było wybrać najlepsze prace.

– Z różnych powodów nie mogliśmy ocenić wszystkich nadesłanych prac. Mimo to chciałbym serdecznie podziękować tym, którzy poświęcili swój czas i wysłali do nas swoje dzieła. Wszystkie osoby, które były zainteresowane tym konkursem, bez względu na wynik, są ambasadorami prawdziwej kultury – mówił Janusz Koniecki.

Konkurs był podzielony na dwie kategorie: malarstwo, adresowane głównie do dzieci i młodzieży oraz fotografię, skierowaną zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W każdej z kategorii jury wyłoniono zwycięzców w kilku kategoriach wiekowych. O wyborze najlepszych prac decydowały przede wszystkim szczegóły.

– Zwracałyśmy uwagę na ogólny wygląd prac pod względem estetyki, kompozycji oraz techniki. Bardzo ważna przy ocenie była dla nas ich plastyczna strona – wyjaśniła Magdalena Kmiecik, artysta plastyk.

– To zawsze trudny wybór, ponieważ prace są zróżnicowane i na wysokim poziomie. Zaciekawiły mnie bardzo kolorowe działa, które jak się później okazało, w większości przypadków należały do uczniów ze szkół specjalnych. Prawie wszystkie prace tych uczniów zostały nagrodzone. Widać w nich otwartość i operowanie pięknem kolorów. W przypadku fotografii zwracaliśmy uwagę m.in. na kompozycję oraz światło – dodała Ewa Powroźnik, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

Promowanie tego typu konkursów pozwala dostrzec te osoby, które w przyszłości mogą stać się wielkimi artystami. Przykładem tego jest jeden z częstochowskich artystów.

– Z naszych ziemi pochodzi artysta, którego podziwiają w naszej gminie, w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Mam na myśli Jerzego Kędziorę, który stąd się wywodzi. To on jest autorem statuetki Syderyt. Jestem przekonany i wierzę głęboko w to, że w przyszłości nasi młodzi artyści będą zarabiać na prozaikę życia, robiąc to, co lubią – powiedział Krzysztof Ujma, wójt Gminy Poczesna, który objął konkurs patronatem.

Organizatorem corocznego konkursu jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej oraz Technikum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie. Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl.

BNO

 

Skip to content