Balonowe mistrzostwa po raz kolejny w naszym regionie!

W drugiej połowie lipca w Olsztynie i Janowie odbędą się Balonowe Mistrzostwa Polski. Aeroklub Polski po raz kolejny przyznał organizacje imprezy jurajskim gminom.

Balony będzie można podziwiać nad Jurą w dniach 21-24 lipca. O szczegółach mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Olsztyna, który podkreśla, że start wielu balonów na raz jest przedsięwzięciem, które z uwagi na warunki pogodowe nie zawsze się udaje:

Jesteśmy po raz kolejny organizatorem Mistrzostw Polski w lotach balonami na ogrzewane powietrze. Aeroklub Polski przyznał Olsztynowi i gm. Janów organizację tej imprezy i w tym roku będzie się odbywała w drugiej połowie lipca. Oczywiście trzeba mieć dużo szczęścia, żeby te balony wystartowały naraz, ale nam się to udało. Raz udało nam się wystartować z błoni zamkowych 30 balonów równocześnie. W tamtym roku udało nam się wystartować tych balonów chyba 16 czy 17. To jest taki niezapomniany widok, mam nadzieję ,że w tym roku też nam się to uda.

Mistrzostwa balonowe są świetną okazją do turystycznej promocji naszego regionu. Co więcej, jak zapewnił burmistrz Olsztyna, na zamku rozpoczęto prace restauratorskie, których efektem będzie oddanie tzw. „baszty studziennej” i jaskini pod zamkiem do dyspozycji turystów:

To idzie w świat, bo każdy widział jak wygląda balon, natomiast ten balon na tle XIV-wiecznych ruin też robi inne wrażenie i potem mamy ogromną satysfakcję, że te wszystkie media społecznościowe są pełne zdjęć z Olsztyna. […] Teraz będzie pretekst, żeby ponownie przyjeżdżać na zamek do Olsztyna, bo tam się cuda zadziały – udało się za środki unijne zrealizować całe przedsięwzięcie restauratorskie. Będzie można zobaczyć basztę, te klatki schodowe, które tam powstały, otwory okienne i jaskinię, która będzie częściowo do obejrzenia.

Pierwotnie olsztyński zamek nosił nazwę Holsztyn, którą badacze wywodzili od niemieckiej zbitki „Hohl-Stein”, oznaczającej „pusty kamień”. Nazwa ta miała mieć związek z legendą o wielkiej jaskini, znajdującej się pod wzgórzem zamkowym. Być może dzięki pracom restauracyjnym tę legendarną jaskinię będzie można zobaczyć jeszcze przed lipcowymi mistrzostwami balonowymi.

Skip to content