Podczęstochowski Mstów był 1 marca jednym z tych miast w Polsce, w którym zorganizowano Bieg Tropem Wilczym. Pobiegły w nim 442 osoby. Trasa liczyła 1963 metrów, jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty czyli Józef Franczak o pseudonimie Lalek. Trasa rozpoczynała się i kończyła na Placu Mickiewicza i przebiegała przez ulice: Partyzantów, Kopernika i Skłodowskiej-Curie oraz Częstochowską.

Więcej o samym biegu tuż przed jego rozpoczęciem opowiedziała jedna z organizatorek, Justyna Klimczak:

Mamy jeszcze wolne pakiety. Frekwencja jest bardzo duża, ale czekamy jeszcze na wszystkich niezdecydowanych. O 12:00 startujemy, o godzinie 11:15 zaplanowaliśmy uroczyste rozpoczęcie. Być może będzie niewielki poślizg ale generalnie 11:15 zaczynamy. Cieszymy się że swoją obecność potwierdziła poseł na sejm RP pani Lidia Burzyńska.

Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych i promowanie aktywnego spędzania czasu. Więcej o tym opowiedziała Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska:

1 marca od 2011 roku to jest dzień w którym tak naprawdę przypominamy sobie o tych ludziach dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej i suwerennej, szczęśliwej Polsce. Od prawie pół wieku zakłamania, milczenia o tych ludziach którzy byli bohaterami bez wątpienia. Nasze pokolenie jest winne pamięć. Nasze pokolenie jest winne przenoszenie tej dobrej wiadomości wśród młodego pokolenia. Kiedyś ktoś powiedział że zostawia po sobie na ziemi testament. Testament materialny ale również testament pamięci, testament miłości. I testament miłości zostawili Żołnierze Wyklęci. Nie tylko dla ojczyzny ale również i dla nas, bo to dzięki nim możemy dzisiaj organizować ten bieg. Możemy się cieszyć, możemy się modlić, możemy wspominać, możemy upamiętniać tych którzy są bohaterami.

Wśród dostojnych gości był między innymi insp. Dariusz Atłasik Komendant Miejski Policji w Częstochowie, który docenił ideę biegu.

Rozpoczynaliśmy wszyscy, kilka lat temu od jednego miasta. W tej chwili miast jest prawie tysiąc, do tego ludzi coraz więcej. Inicjatywa zacna, to co wspominamy jest ważne. Od tego wszystkiego się zaczęło i to tak naprawdę jest element który pozwala nam traktować tą historię w taki sposób aby nam ona przyszłościowo rozwinęła ten kraj.

Zapytaliśmy uczestników biegu dlaczego wzięli udział w tym wydarzeniu:

Trzeba pamiętać. Trzeba pamiętać o tym by pamiętać, że się coś działo. A przede wszystkim dobra zabawa, spotkanie z fajnymi ludźmi i trzeba się ruszać.

Oprócz walorów edukacyjnych bieg był również wspaniałą okazją do organizacji lokalnej społeczności. Po biegu uczestnicy mogli posilić się pyszna wojskową grochówką, a także słodkimi wypiekami.

CLZ

foto: Zbyszek Derda

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content