W pierwszą niedzielę marca w Myszkowie odbyła się kolejna, X już edycja „Biegu Tropem Wilczym”. Jest to wydarzenie coroczne organizowane przez Stowarzyszenie Aktywna Jura z okazji obchodzonego 1 marca Dnia Żołnierzy Wyklętych, poświęconego polskiemu podziemiu antykomunistycznemu, które po II Wojnie światowej nie złożyło broni. Bieg honorowym patronatem objęła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Uczestnicy rywalizacji tradycyjnie przebiegają dystans 1963 metrów, co oczywiście nie jest przypadkiem, jest to znamienna liczba o czym mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska:

-Data śmierci, zamordowania ostatniego żołnierza wyklętego “Lalka”. W 1963, czyli 18 lat po wojnie. Musimy mieć świadomość ile lat jeszcze po II Wojnie Światowej, komuniści mordowali żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

W tym roku jest to szczególny bieg patrząc na sytuację za wschodnią granicą Polski. Europoseł Jadwiga Wiśniewska mówiła również o pomocy niesionej przez Polaków dla uchodźców wojennych oraz słowach prezydenta Ukrainy:

-W tym roku ten bieg i wszystkie wydarzenia upamiętniające żołnierzy Wyklętych przeżywamy w sposób jeszcze bardziej bolesny. Mamy świadomość, że za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna. Tym samym bezpieczeństwo Polski i Europy jest bardzo zagrożone. To przecież dziś Ukraińcy walczą o wolność swojej ojczyzny, tak jak II Wojnie Światowej, żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli o wolną Polskę. Po mroku przyjdzie dzień, ale musimy być solidarni. To w jaki sposób Polska przyjmuje uciekających przed wojną jest dowodem na to, jak Polacy są bardzo serdeczni oraz gościnni. W ciągu tych kilku dni przyjęliśmy ponad 800 tysięcy uchodźców wojennych. Myślę, że rozpoczynające się po niedzieli posiedzenie Parlamentu Europejskiego to będzie dobry czas, aby Parlament dowiedział się w jaki sposób Polska wspiera Ukrainę.

Całe wydarzenie odbyło się na obiekcie „Dotyk Jury” w Myszkowie. Stamtąd też wystartowali oraz finiszowali uczestnicy biegu. Swojego zadowolenia z organizacji „Biegu Tropem Wilczym” w Myszkowie nie kryje burmistrz miasta Włodzimierz Żak, który również w nim wystartował:

Cieszy nas ta inicjatywa. Ma ona wielorakie podłoże dlatego, że oprócz krzewienia postaw patriotycznych to mamy jeszcze sport i rekreację w tle. Muszę pogratulować po ukończeniu tego biegu podwojenia lub nawet potrojenia liczby uczestników. Ten bieg już wkomponowuje się już jako stała tradycja biegów w Myszkowie. To kolejne zawody, które odbywają się na naszym terenie.

Do mety pierwszy dobiegł Adam Kukowka – reprezentant klubu O co biega w Kaletach. Swoimi wrażeniami po swoim pierwszym biegu w Myszkowie podzielił się z nami zaraz po ukończeniu go:

-Jeśli chodzi o trasę, to jest płaska, bardzo ładna i szybka, od razu można było nabrać prędkości. Jeśli chodzi o organizację to wyglądało to bardzo dobrze, można było dzisiaj szybko pobiegać. Trasa była dobrze zabezpieczona. Dzisiaj byłem pierwszy raz w Myszkowie i jestem bardzo zadowolony.

Inicjatywy takie jak „Bieg Tropem Wilczym” to przykład nowoczesnego patriotyzmu. O wsparciu, które jest właśnie dla takich wydarzeń potrzebne mówi Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego:

-Wydaje mi się, że takie inicjatywy trzeba wspierać, pokazywać obecność, łączność. Przyczyna jest prosta to kształtuje postawy patriotyczne, co jest nam dzisiaj szalenie potrzebne. W ciągu 10 dni nasza rzeczywistość Europejska, rzeczywistość Polska się zmieniła. Trzeba wspierać nowoczesny, mądry patriotyzm. To się tutaj dzisiaj wydarzyło i było to świetnie zorganizowane wydarzenie przez Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską.

W tegorocznym biegu udział wzięła pokaźna ilość chętnych. Może cieszyć fakt, że z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Dzisiejsze wydarzenie podsumował Marcin Kurek – prezes stowarzyszenia Aktywna Jura:

-Biegi organizujemy już od 10 lat wraz z Panią Europoseł, która rok w rok obejmuje patronat honorowy i jest nam bardzo pomocna. Z roku na rok coraz więcej ludzi młodych, coraz więcej rodzin biegnie w naszym biegu. Jest to jeden z większych biegów w województwie Śląskim, a nawet mogę powiedzieć, że w Polsce. Nasz bieg cieszy się dużym zainteresowaniem.

Bieg wystartował punktualnie o godzinie 12:00. Po przebiegnięciu dystansu 1963 metrów przez wszystkich biorących udział, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczestników biegu oraz wcześniej przeprowadzanych konkursów w tematyce związanej z Żołnierzami Wyklętymi. Dla obecnych w tym dniu na „Dotyku Jury” przygotowana został gorąca grochówka wojskowa, która była solidnym posileniem. “Bieg Tropem Wilczym” swoim medialnym patronatem objęło Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl

Skip to content