Blachownia rozpoczęła sezon wodny

Wiosenna aura coraz bardziej nas rozpieszcza. Letnie temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do spędzania wolnego czasu nad wodą. Doskonale rozumieją to pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni, którzy już rozpoczęli sezon wodny nad tamtejszym zalewem.

Blachownia intensywnie przygotowuje się do sezonu letniego. Przewidziano wiele wydarzeń muzycznych i kulturalnych, w tym kina letnie, pikniki modelarskie i dyskoteki plenerowe. Wstępem do wakacyjnego programu będą Dni Blachowni, zaplanowane na najbliższy weekend. Blachownia jest także pierwszą gminą w naszym regionie, która uruchomiła możliwość korzystania ze sprzętu wodnego. O szczegółach mówi Paulina Głuszko z gminnego Działu Promocji:

Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnił już sprzęt pływający czyli rowerki wodne i kajaki. Wypożyczalnia tego sprzętu znajduje się przy południowym brzegu z atrakcji tych można korzystać w dni robocze od godz. 15:00 do 20:00 oraz w weekendy i święta w godz. 10:00-20:00. Oprócz sprzętu wodnego przygotowaliśmy też szereg wydarzeń, które będą się nad zalewem odbywać. Rozpoczynamy od najbliższej soboty, gdzie na błoniach odbędą się Dni Blachowni. W planach mamy Folkfest oraz koncert zespołu „5 Rano” z Łukaszem Łyczkowskim – gwiazdą programu „The Voice of Poland”. Następnego dnia, również na błoniach, odbędzie się Strażacki Dzień Dziecka.

Park Lisiniec też od niedawna zaczyna przeżywać oblężenie. Coraz częściej widać tam nie tylko osoby spędzające czas w samym parku, ale też miłośników kąpieli. Wprawdzie początek sezonu wodnego w częstochowskim Parku Lisiniec zaplanowano dopiero na 18 czerwca, jednak już teraz Straż Miejska w Częstochowie apeluje o zachowanie ostrożności podczas wodnego wypoczynku. Artur Kucharski ze Straży Miejskiej przypomina, że „Płytka wyobraźnia to kalectwo”:

Mimo apeli i akcji profilaktyczno-edukacyjnych w mediach można usłyszeć o tragediach nad wodą. Straż Miejska w Częstochowie przestrzega przed niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami się nad wodą. Pamiętajmy: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”! Należy pamiętać, że wolno kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, gdzie nadzór nad kąpielą sprawują ratownicy. Nie należy kąpać się w rzekach i „dzikich” akwenach. Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i innych substancji odurzających, które są częstą przyczyną utonięć. Do basenu czy zbiornika wodnego należy wchodzić stopniowo schładzając ciało wodą. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokiem termicznym. Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody. Najpierw należy zbadać grunt i głębokość, a następnie zastanowić się nad wykonaniem skoku. Straż Miejska apeluje, aby skoki na tzw. „główkę” wykonywać – jeśli już bardzo chcemy – wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Na razie nie ma informacji, żeby inne obiekty zlokalizowane nad wodą w naszym regionie również miały plany rozpoczęcia sezonu. Gminne kąpieliska zwykle czekają do drugiej połowy czerwca. Nieco łatwiej mają miłośnicy spływów kajakowych, bo już teraz można znaleźć korzystne oferty na tego rodzaju wodną aktywność.

Skip to content