Dziś obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zawierciańskie obchody uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. o 10:30 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Eucharystię sprawował bp Andrzej Przybylski, a także ks. prał. Jan Niziołek (proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu) oraz ks. dr Jacek Reczek (proboszcz parafii NMP Królowej Polski).

Chciałbym razem z Wami oddać cześć największemu bohaterowi naszej Ojczyzny. Komuś, komu wszyscy zawdzięczamy naszą wolność, niepodległość, to że zawsze w historii narodu był, jest i będzie. Jeśli wspominamy konkretnych bohaterów, bo jeśli za chwilę pójdziemy na cmentarze, place, pomniki, będziemy wspominać tych, którzy życie oddali za naszą niepodległość, to tu w tym miejscu chcemy zaśpiewać drugą ważną, patriotyczną, choć religijną pieśń: “Przed Twe ołtarze zanosim błaganie Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Jesteśmy tu nie dla tradycji, nie dla kultury, tym bardziej nie dla poprawności politycznej. Jesteśmy w tym kościele, żeby przed ołtarze Boga zanieść najpierw dziękczynienie, bo jeśli komuś zawdzięczamy i będziemy komukolwiek zawdzięczali niepodległość, bo jeśli od kogoś zależy i w czyichś rękach jest nasza przyszłość, to w rękach Boga – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz pod Pomnik Niepodległości, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Polski, a następnie przemówienie okolicznościowe wygłosiła Małgorzata Benc z NSZZ “Solidarność” regionu śląsko-dąbrowskiego. Po Apelu Poległych, modlitwie w intencji Ojczyzny i programie artystycznym w wykonaniu Aleksandry Płóciennik złożono kwiaty pod pomnikiem oraz odśpiewano Rotę. Na zakończenie uroczystości oddano pokłon Marszałkowski Józefowi Piłsudskiego pod jego pomnikiem na Żabkach.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content