Cały czas obowiązują odblaski

800px-Mgła

Od września minionego roku obowiązują w całym kraju znowelizowane przepisy w kwestii noszenia przez pieszych odblasków. Wcześniejsza regulacja nakładała ten obowiązek na dzieci do 15 roku życia. Obecnie odblaski zakładać muszą wszyscy piesi, którzy po zmroku, w warunkach pogorszonej widoczności, poruszają się po terenie niezabudowanym. Sprawa jest o tyle istotna, że po wczorajszej zmianie czasu o względnie wcześniejszej godzinie zapada zmrok.

To może być powodem zmniejszonego bezpieczeństwa. – Policjanci w szczególnym zakresie prowadzą teraz działania „Pieszy”. Sprawdzamy nie tylko, jak piesi się poruszają po drogach, jak kierujący przestrzegają przepisów względem pieszych, ale i również bacznie przyglądamy się czy ten obowiązek noszenia odblasków jest przestrzegany. Oczywiście obowiązek to jedna rzecz, ale rozwaga to druga, dlatego również apelujemy, żeby […] elementy odblaskowe umieścić na odzieży również w mieście – mówi podinsp. Joanna Lazar z częstochowskiej policji. Niewątpliwie w najbliższych dniach zwiększy się ruch na drogach, nie tylko w okolicach nekropolii, co może skutkować zdarzeniami drogowymi.

Funkcjonariusze policji podpierają się w swoich działaniach wyliczeniami. Przy prędkości 50 km na godz. samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża ok. 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej – 30, a na śliskiej – 46 metrów. Przy prędkości 90 km na godz. w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża ok. 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej – 90, a na śliskiej – 140 metrów. Dzięki odblaskom pieszy przy utrudnionej widoczności może być dostrzeżony przez kierującego z odległości ok. 150 metrów.

Według raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2014 roku” Biura Prewencji Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego KGP w minionym 2014 r. do Policji zgłoszono 34 tys. 970 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. Odnotowano dziesięć razy więcej kolizji. W wypadkach poniosły śmierć 3 tys. 202 osoby. Najwięcej osób zginęło w październiku oraz w grudniu.

Krzysztof Rygalik

Skip to content