W weekend 17 i 18 listopada odbywa się VIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Cecyliada 2018”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc, ks. Abp Wacław Depo i Starosta Radomszczański.

W tym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości motywem przewodnim festiwalu są pieśni religijno–patriotyczne. Udział w tym projekcie biorą soliści, duety, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry, schole i zespoły gospel. O tegorocznej „Cecyliadzie” rozmawiamy z rzecznikiem festiwalu, Anną Skórką Nowicką:

Pierwsze trzy edycje miały miejsce w Wąsoszu. Dlaczego Wąsosz i Radomsko? Dlatego, że w tych miejscowościach ksiądz Piotr Rutkowski pracował jako wikariusz. Konkurs ma na celu krzewienie muzyki chrześcijańskiej, oczywiście pod patronką św. Cecylią. W regulaminie każdego konkursu mamy zawsze pieśń programową. W tym roku są to wybrane pieśni patriotyczne. Co roku zapraszam na koncert finałowy gwiazdę, w tym roku będzie to Magda Anioł. Bardzo się cieszymy z dużego zainteresowania konkursem. W tym roku zgłosiło się aż 203 uczestników w 28 podmiotach.

Konkurs odbywa się w 3 kategoriach: dzieci do lat 18-stu, młodzież od 18 do 21 roku życia i powyżej 21 roku życia dla dorosłych. Jednym z uczestników festiwalu był zespół „Boże Nutki” z Kamieńska. Mówi organista parafii, Arkadiusz Frankowski:

Jesteśmy z grupą młodzieży i dzieci ze scholi liturgicznej “Boże Nutki”. Wykonujemy dwa utwory: “Miasto”z filmu “Miasto 44” i piosenkę “Nasz Bóg” z repertuaru zespołu “Exodus 15”. Grupa liczy 26 osób. Utwory śpiewamy na 2 głosy, mamy akompaniament gitary elektrycznej, gitary elektroakustycznej i keyboardu.

Celem festiwalu jest promowanie muzyki chrześcijańskiej, sakralnej i liturgicznej oraz wspólne uwielbienie Boga śpiewem i muzyką. Zamysłem tego spotkania jest także otwarcie się na bogactwo ludzkiego ducha, wyrażonego w muzyce, a także promocja młodych talentów. Rozmawiamy z organizatorem „Cecyliady”, księdzem Piotrem Rutkowskim:

Festiwal jest takim świętem muzyki, bo w niedługim czasie 22 listopada będziemy wspominać św. Cecylię – patronkę muzyki kościelnej, także to jest takie wielkie święto muzyczne tuż przed czasem Adwentu. Cieszymy się z tego, że jest zainteresowanie, że ludzie chcą dzielić się swoimi talentami, a myślę też, że to jest taka forma bliska sercu każdego człowieka. Św. Augustyn mówił, że “kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli”, a więc to podkreślenie, że nie tyle wydobycie samego dźwięku, ale ukazanie jego piękna sprawia, że ta modlitwa jest nie tylko modlitwą słowną, ale również muzyką.

Już dzisiaj 18 listopada o godzinie 17.15 odbędzie się koncert finałowy z udziałem laureatów oraz gwiazdy festiwalu, Magdy Anioł w MDK w Radomsku.

KF

Skip to content